Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт на Венцеслав Николов на Камерния фестивал

Снимка: личен архив

Концерт на изключителния български виолончелист Венцеслав Николов и Камерен ансамбъл „Силуети” ще се състои довечера от 19 часа в Камерната зала на Драматичния театър. Събитието е част от юбилейната програма на 50-ия Международен фестивал на камерната музика в Пловдив. 

Венцеслав Николов е роден в Русе. Той е един от най-значимите и интересни музиканти на България. Шестгодишен започва да взима първи уроци при баща си Мишо Николов - известен челист и педагог. През 1967-1968 специализира в Москва при Ростропович и Шаховская, а през 1973-1975 е на специализация при Янош Щаркер в Швейцария. Първите си концерти изнася на 14-годишна възраст. От 1983 се изявява и като диригент с различни симфонични и камерни формации. Репертоарът на Венцеслав Николов обхваща повече от 400 произведения от класиката до съвременността. Множество съвременни композитори са му посветили свои творби. Професор е в Националната музикална академия в София. Автор е на книгите: „Пътуване с Venzicello”, „Капричии”, „Едно учителско семейство”, „Острови”, „Пътека от звуци”, „Крадци на сенки”, “Да бягаме ли?”, “Заточен в рая”, както и на статии в периодичния печат. 

Камерен ансамбъл „Силуети“ получава името си през лятото на 2012 г. в резултат на сътрудничеството между четирима млади музиканти: Калина Митева (цигулка), Кристиян Калоянов (кларинет), Габриела Цветкова (виолончело) и Лилия Жекова (пиано). Те работят заедно от пет години под ръководството на изтъкнатия български виолончелист проф. Венцеслав Николов. Изпълнителите от ансамбъла са участвали в множество концертни изяви, някои от които са: концерти в Студио 1 на Българското национално радио, излъчвани директно в ефир; концерт в рамките на „Дни на камерната музика“, Габрово (2011), също записан от БНР; концерти на „Четвърти фестивал на младите в изкуството Via Pontica – Балчик (2011), „Салон на изкуствата“ в НДК (2012), Австрийски музикални седмици (2013) и др. 

С маестрото разговаря Искра Койчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вижте причините, довели до убийствата в Поповица

Хазартна зависимост на 21-годишния внук е в основата на трагедията, завършила с три трупа, в садовското село Поповица. Това съобщи наблюдаващият прокурор по делото Ангел Ангелов.  Двойно убийство и самоубийство в Поповица По думите му водеща е версията, че 82-годишният дядо е прострелял смъртоносно внука си заради възможността той да продаде..

публикувано на 24.11.25 в 15:39

И в Панагюрище „Български пощи“ протестираха за по-високи заплати

Работещи в „Български пощи“ в Панагюрище се включиха в организирания от Конфедерацията на независимите синдикати в България национален протест с искане за по-високи заплати. Служители в града излязоха пред сградата на пощата с плакати. Посланията им бяха за: „Осигуряване на необходимото финансиране на „Български пощи“ ЕАД“ и „Гарантиране на..

публикувано на 24.11.25 в 14:24

Пускат движението по Рогошко шосе до края на годината

До края на годината пускат движението по Рогошко шосе в участъка от моста на река Пясъчник до гробищата. Това съобщи кметът Костадин Димитров по време на инспекция на ремонтните дейности.  Строителните дейности в участъка са към своя край. Вече са подменени водопроводът и канализацията. Изградено е и ново улично осветление.  Още преди..

публикувано на 24.11.25 в 11:17
Александър Държиков и Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта - Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта. Това е Николай Душков от "Организация и контрол на транспорта".  Това е четвъртият зам-кмет по транспорта от началото на мандата на Костадин Димитров, който започна през 2023 г.  Душков сменя досегашния Александър Държиков, който отново ще поеме общинското предприятие "Жилфонд".  Смяната бе..

публикувано на 24.11.25 в 10:17

Двойно убийство и самоубийство в Поповица

Двойно убийство и последвало самоубийство е извършено в село Поповица. Това съобщи кметът на Садово Димитър Здравков. От полицията в Пловдив уточниха, че в къща в село Поповица в събота са открити три безжизнени тела. Според предварителната информация 82-годишен бивш военен е прострелял смъртоносно с огнестрелно оръжие съпругата и внука си, след което..

публикувано на 24.11.25 в 10:13