Уникалните открития в недрата на Тракия през последните години, знаете, успяха да предизвикат не само професионалните амбиции на археолозите, но и любопитството на хиляди туристи от Европа и Азия, останали много удивени от материалните свидетелства на наситените с толкова много история български територии. Освен че те са един напълно разумен аргумент за развитие на световния културен туризъм за страната ни и основание тя да бъде ситуирана заради цената на уникалните археологически следи от траки и римляни като пространство без аналог в Югоизточна Европа и на Балканите, археологическите занимания днес са скъпоструващ каприз за една финансово оголяла държава.
За редица стартирали проучвания днес няма нито лев за разкопки. Такъв е случаят за поредна година и с храмовете на тракийските царе в Старосел, за които кметът Иван Жутев призова преди ден премиера и министрите да се заемат със спешното спасяване на уникалната съкровищница. Като цяло пари за археология през 2014 г. в бюджета на държавата няма. Това е и всъщност отговорът на финансовото министерство и министерството на финансите, но археолозите приемат работата си като даденост и в рамките на невъзможното усилие, са на местата си там, където има най-много тайни в земните недра.
Веселина Пеева разговаря с Костадин Кисьов, който е и общински съветник и на когото му предстои заседание на Пловдивския общински съвет, но преди това професионално по темата за парите и местата, където те трябва да бъдат усвоени.
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..