Мана плъзна по картофите в Родопите. На 100 процента са унищожени площите на дребните производители, засегнати са и по-големите картофопроизводители, но не е масово.
По-възрастните хора казват, че причината е влажното време и силното слънце.
Според специалистите причината не е във времето, а в земеделските производители, които не провеждат навреме борбата срещу маната.
Маната е гъбно заболяване, което може да се развие за 24 часа по картофените растения. В началото може да има по едно или две петна по листата, а на следващата сутрин цялата нива да е изсъхнала като опожарена, обясни Тодорка Паунова - началник отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните.
Според нея причината да има мана не е във времето, а защото земеделските производители не започват навреме борбата срещу маната и не ползват подходящи препарати.
Ползва се години наред, който препарат по принцип е идеален, но не може ежегодно. Самата гъба получава устойчивост към активното вещество на препарата и няма как да действа. Другият проблем е, че производителите нямат създадена традиция да пръскат предпазно картофите, наистина има засегнати площи на 100 %. Но пък при производители, които са си извели, както трябва борбата, няма никакъв проблем, площите са идеални, обясни Паунова.
Иван Манджуков от Момчиловци е крупен картофопроизводител. Той твърди, че малките производители нямат време и възможности. Техните картофи наистина са засегнати. Сега съм в една нива, която почти е унищожена. При големите производители явлението е хванато, но не е масово, разказа той.
Стопаните, за да пазят това, което е долу в почвата, трябва да окосят картофите там, където всичко е изсъхнало. Могат и да напръскат с 3-процентов разтвор на син камък, за да може да се унищожи самата спора на гъбата, защото след всеки следващ дъжд спората влиза в почвата. Оттам заразява вече готовата продукция в почвата, съветват специалистите.
Репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл.
Пловдивският митрополит Николай оглави днес тържествената служба по случай Воскресение Христово в храма "Света Марина". Сред присъстващите на службата "Второ възкресение" бяха вицепремиерът Атанас Зафиров, кметът Костадин Димитров, председателят на ОбС Атанас Узунов и други политици и общественици. " И днес, скъпи мои чеда, скълкновението със..
Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Тази година Великден идва с надежда за здраве, мир и благоденствие. Това си пожелаха и хората, събрали се тази нощ пред храмовете за празничната литургия за Възкресение Христово...
Стотици вярващи християни посрещнаха Възкресение Христово в катедралния храм „Свети Висарион Смоленски“. „ Днес е празник на празниците и тържество на тържествата. Христос възкръсна, за да тържествува небето и да се радва земята. Братя и сестри, нека светлината на Възкресението Христово да дарува на всички нас здраве, духовна радост, спасение,..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита днес в храм „Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария и други..
На 20 април (неделя) от 10:30 ч. в двора на Храм „Св. Пророк Илия“ в „Източен“ кметът на района Емил Русинов ще поздрави гражданите по случай светлия християнски празник Възкресение Христово. Той ще раздаде козунаци на миряните - символичен жест за здраве и благополучие. Инициативата ще се състои непосредствено след празничната Великденска..