По епископския комплекс с просветно-културно и религиозно значение, разположен в местността Хасара над първомайското село Драгойново, археолозите работят от 2008 година. И тази година експедицията бе ръководена от заместник-декана на Философско-историческия факултет и ръководител катедра „Обща история и археология“ към ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Иван Джамбов.
За 10 дни археолозите са разкрили големи фрагменти стенописи на една от църквите. Според доц. Джамбов това е доказателство, че този епископски център е бил с огромно значение за времето си. Комплексът, върху който археолозите работят, е характерен с това, че се преминава от църква в църква. Според учените на това място е имало и камбанария. Храмовете са датирани от 10 -14 век. Уникалната триабсидна църква, открита миналата година, е изградена през 10 век и е с изключителен градеж за времето си. Тази година археолозите са продължили разкопките на север от нея и са открили още един храм, както и параклис.
От входа на новооткритата тази година църква се влиза в параклис. Той е разкрит изцяло. Параклисът е еднокорабен и е свързан с триконхалната църква. Строежът е изцяло подчинен на раннохристиянската архитектура. Параклисът е с кръгъл план отвътре и многостепенен отвън. Колко степенен е бил той, археолозите ще разберат догодина при следващата им експедиция над първомайското село Драгойново. Тук те откриват и нов градеж, чийто зид е около 5.2 метра и е многостепенен. Входът на раннохристиянската постройка е от запад. До него изследователите намират питус за съхранение на жито.
„14 църкви са разкрил по време на работата си, но на една от тях най-много се радвам. Това е триконхиалната църква, която открихме тук, над Драгойново“, каза доц. Джамбов. Той уточни, че това е уникален храм на Средновековието с прекрасен градеж, обграден с крепостни стени, датирани от 5-6 век. Според учените, откритите тук предмети, като стъклени съдове, керамика, останки от обкови на книги и други, свидетелстват за високия ранг на хората, обитавали манастирския комплекс. Традициите на този център са продължили няколко столетия, което доказват и находките, открити от учените и студентите.
Тази година на местността Хасара, над Драгойново за 10 дни археолозите откриха 78 предмета. Сред тях 10 монети. Една от тях е датирана от края на 10 век. На едната й страна е символът „Исус Христос - цар на царете“, от другата – негов бюст. Изображение на Св. Богородица на трон откриват археолозите на друга медна монета, която е от 11 век. Сред разкритите предмети са медни обкови за книги, желязно ножче, части от стъклени гривни с червен и син цвят, керамика и др.
„Драгойново е най-емблематичният обект в момента, защото на едно място са разкрити крепостна стена и църкви, които са продължили традициите си няколко века“, казват изследователите.
Идеята на кмета на Първомай Ангел Папазов, която е съгласувал и с кметовете от Регионалната асоциация на общините „Тракия“, е откритията на археолозите в Южна България да бъдат свързани в общ туристически маршрут „Маркели – Драгойново“, който да привлича посетители от страната и чужбина.
Освен доц. Иван Джамбов в работата по разкопките и обучението на студентите участват доц. Златка Григорова от ВУАРР и гл.ас. д-р Стоян Попов от ПУ. Картирането на района се извършва от екип - геодезисти от Великотърновския университет с ръководител Светозар Бояджиев, а разкритите гробове се наблюдават от антрополози от института на БАН.
Литийно шествие ще се проведе тази вечер за празника на митрополитския храм „Света Марина“ в Пловдив. От 18 часа в навечерието на празника на Св. Марина ще започне шествието с копие на чудотворната икона на Св. Богородица Божигробска, от катедралния храм “Успение Богородично” до митрополитския храм “Св. Марина”. Там ще се отслужи празнична..
БАБХ въвежда допълнителни временни ограничителни мерки заради откритите огнища на шарка по дребните преживни животни в Пловдивска област. За срок от 21 дни се въвежда забрана за придвижване, търговия, транспорт и извеждане на паша на животните в цялата област. Изключение се допуска само за животните, предназначени за незабавно клане или преминаващи..
Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 000 лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок, в който е задържан подсъдимият, е отслабил интензитета на онази опасност, която..
Над 63% от местата държавна поръчка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ за академичната 2025/2026 година са запълнени след първо класиране. Изцяло заети са местата в специалността „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ задочна форма на обучение. Приети и записани във висшето училище са 2410 първокурсници, като 1907..
Панагюрище е застрашено от безводие, ако не се направи спешен ремонт на най-компрометираните участъци от водопроводната мрежа. За да не се стигне до воден режи, до дни започва ремонт на съоръженията от Бошуля до помпена станция номер 3. Във видеообръщение, кметът на Панагюрище Желязко Гагов призова жителите на общината да не ползват питейна вода за..