Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата смени тезата си за живака на цар Киро - не бил за мръсна бомба, а за добив на злато

| обновено на 22.07.14 в 12:54

Апелативният съд потвърди мярката „задържане под стража” на Кирил Рашков, наложена му от Пловдивския окръжен съд. Обвиняемият не се яви на заседанието заради лошото си здравословно състояние – проблеми със сърцето и обострен диабет. Магистратите счетоха, че има обосновано предположение, че Рашков може да е извършил престъпленията, за които е обвинен, и го остави в ареста.

Три са обвиненията срещу Кирил Рашков – за контрабанден внос и за държане на особено опасното вещество живак и за притежание на антични монети, открити в жилището му. „Има данни, че обвиняемият е искал да добива злато по архаична технология и затова му е бил необходим живакът” – разясни апелативният прокурор Андрей Атанасов. Той добави, че в жилището на Цар Киро са открити и 25 антични монети, чиято стойност се изчислява със съдебна експертиза.

Припомняме, че при предишното заседание окръжният прокурор Румен Попов заяви, че живакът бил необходим на Кирил Рашков за направата на "мръсна" бомба.

Най-тежкото обвинение на прокуратурата е за контрабандата и ако то се докаже, Кирил Рашков може да получи затвор до 15 години – поясни прокурорът.

Според адвоката на Кирил Рашков Росица Драгинова притежанието на живак не е наказуемо от закона. Тя даде пример с акцията на екоминистерството, с която на 20-и октомври ведомството призовава гражданите да предадат на определени пунктове притежавани от тях опасни вещества, включително и живак. „Не може всеки, който предава живак или има живачен термометър, да бъде арестуван” – контрира адвокат Драгинова. Според нея живакът може да се използва в медицината, за направата на пломби в стоматологията, примерно.

Адвокат Драгинова заяви, че откритите от полицията 500 грама живак не са на Кирил Рашков. „Опасното вещество било намерено в колата на сина му Ангел Рашков и подзащитният ми няма нищо общо с това” – каза юристката.

Припомням, че Кирил Рашков бе арестуван на 10 юли, като първоначално обвиненията срещу него бяха за притежание и трафик на амфетамини. На следващия ден прокуратурата му повдигна обвинение са контрабанден внос на 500 грама живак от Турция. Досъдебното производство срещу Рашков продължава, като според свидетелски показания, той имал интерес към организиране на производството на синтетични наркотици и за поръчка за снабдяването с взривни вещества – съобщи апелативният прокурор Атанасов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламна борова гора до асеновградското село Добростан

Възникнал е пожар над с. Добростан, общ. Асеновград, алармираха от общинската управа.  Към момента огънят е обхванал неголяма площ от около два декара от боровата гора в местността Пилешка чука, а по овладяване на пламъците за момента работят четири екипа пожарникари - един от Асеновград и три от Пловдив, каза главен инспектор Величко Бришимов,..

публикувано на 09.08.25 в 18:42

Още по-горещо ще бъде в неделя

През нощта на събота срещу неделя ще бъде ясно и почти тихо, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В неделя  ще бъде слънчево и горещо . Ще духа слаб, в източните райони умерен, временно силен вятър от изток.  Температурите още малко ще се повишат и максималните ще бъдат  между 34° и 39°.  Обявява се жълт код за..

обновено на 09.08.25 в 18:26

Пожарът край АМ "Тракия" е овладян, движението - възстановено

Пожарът в района на 86-и километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас е локализиран, каза говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов. Потушават се отделни огнища в периметъра. Огънят вече е далече от магистралата и няма проблем с движението. Въпреки това екипите на пътна полиция са в района, за да се следи..

публикувано на 09.08.25 в 18:26

Опасно се разгоря пожарът по АМ "Тракия" край Пазарджик

За опасен обрат в ситуацията с пожара край 86 км. на АМ "Тракия" съобщиха от полицията в Пазарджик.  Там огънят отново се е разгорял с нова сила, като в едната част опасно е доближил мантинелата.  Пожар е възникнал край АМ "Такия" в района на 82-ри км в посока Бургас Движението в посока Бургас отново е ограничено само в изпреварващата лента,..

обновено на 09.08.25 в 17:15

Село Труд излиза на безсрочни протести заради транспортната криза

Жителите на пловдивското село Труд подготвят безсрочни протести заради транспортната криза. Те обвиняват институциите в бездействие и настояват за спешни мерки преди началото на учебната година. В момента маршрутната линия между селото и града се движи на големи интервали от по няколко часа, което според местните жители означава, че на практика..

обновено на 09.08.25 в 17:15