Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Цонева: Традиционно у нас избори се провеждат в силно компроматна среда

Антоанета Цонева

След  “Евроизбори 2014” и преди предстоящите  през  месец октомври  ще попитаме председателя на УС на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева  -  какви уроци за начина, по който се провеждат  избори получихме и  доколко ще се съобразим с наученото. 

Прилича ли си по нещо и по какво точно финансирането на отделните предизборни кампании и какви са възможностите за обществен контрол върху начина, по който се усвояват средствата.Това е темата и на пресконференция, която дава Институтът за развитие на публичната среда. 

Политическата среда е променена, поне що се отнася до последната година и нещо, защото вече имаме оставка. Задава се обаче нова бомба, която е заложена със злоупотребата с  ЕГН-тата и тя може да избухне с пълна сила отново, след като стана ясно, че до този момент наказани за злоупотребата с лични данни няма за това, че  много хора прочетоха имената си в списъците, подкрепящи партии, без да подозират, т.е, те са били употребени. 

Може ли да се каже, г-жо Цонева, че след направената равносметка за избори 2014-та може да се  забележи някаква тенденция  за подобряване на публичната среда, в която се осъществяват изборите?

Интервюто с Антоанета Цонева може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светлин Тачев

ГЕРБ стои статично, а ДПС "Ново начало" набира сила

"По-скоро ГЕРБ стои статично, докато "ДПС-Ново начало" започва да набира сила. И, както знаем, когато два съда се разширят в тясно пространство, в което няма накъде повече, единият от двата ще се счупи". Така политологът Светлин Тачев картинно описа напреженията между две от основните политически сили в страната, породили и стремежа да бъдат..

публикувано на 21.10.25 в 16:04

Важно е младите информирано да решат избора на професия

С пловдивски адрес е днешният парад на професиите, който се провежда следобед и събира на едно място водещи компании от ключови за региона индустрии, ученици, студенти и родители под мотото "Открий таланта си, избери професия".  В програма "Ден след ден" разговор с Васка Бакларова , организатор на събитието в Пловдив. Експертът по социално и..

обновено на 21.10.25 в 15:53

Д-р Димитър Бакалов с наградата за лекарска всеотдайност и етика

Тази година Българският лекарски съюз отличи с наградата „Доктор Стефан Черкезов“ – за лекарска всеотдайност и етика – д-р Димитър Бакалов от МБАЛ – Пазарджик. Той работи в Спешното отделение на лечебното заведение, но по негова инициатива са проведени две кампании – едната насочена към младите хора, а другата – към възрастните в околностите..

публикувано на 21.10.25 в 15:28
доц. Мария Пиргова

Проектът ГЕРБ е на изчерпване, върви се към нови политики

Политологът прф. Мария Пиргова коментира в програма "Точно днес" политическата ситуация в момента,   стабилността на кабинета, както и потенциалните кадрови промени. Тя  изрази песимизъм относно възможността за съществени промени от страна на настоящите управляващи и посочи, че нови политически субекти ще се появят като отговор на..

публикувано на 21.10.25 в 10:20

Европейската прокуратура дано успее да разкрие измамите

Европейската прокуратура разследва Община Пловдив по подозрения за измами с обществени поръчки, свързани с подобряване на градските зелени и обществени пространства в Пловдив. Става  въпрос за  реализирания проект в предишния мандат за близо 3 милиона лева за ремонт на базата на ОП „Чистота“. Какви може да се последствията и ще има ли резултати от..

публикувано на 21.10.25 в 09:52