Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Палиативните управленски решения не обясняват причините за проблемите в държавата

Антон Тодоров - политолог

Предизвестеният финал на едно държавно управление е началото на друго, идващо с амбицията да бъде различно и по нищо да не напомня модела на досегашното. Това тотално отрицание на всяка поредна осъществена власт издава освен нездравите отношения между народ и управляващи, но и още – чного комплекси, свързани с обърканата представа за мисията на властта.  

До официалното обявяване на имената на премиера и министрите във второто служебно правителство на президента Плевнелиев остават броени часове. Голяма част от тях обаче са вече известни и, съвсем в духа на този мандат, оцелял малко повече от година на ръба на абсурда, най-важните решения за парите в държавата ще бъдат взети в последния момент. 

Изходните позиции към темата за бюджета на  НЗОК и на държавата обаче днес са различни: за ГЕРБ е въпрос на стил да променят позицията си и ще гласуват „за”  парите на НЗОК , а и са обидчиви, РБ вече подкрепя като цяло актуализацията, ДПС получи в този дебат поредната си доза самочувствие, а президентът Росен Плевнелиев заключи, че без актуализация на бюджета държават ще бъде „умишлено спъната” и ръцете на служебното \Правителство –„ завързани удобно”. 

 С политолога Антон Тодоров разговаряме  за държавността, управленските нрави и потенциала на народ, власт и опозиция да си партнират в името на България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50