Тази година археолозите приключават работа по обекта в южното подножие на Стария град, до Тунела. Там е мястото от 8 декара на комплекса „Централ-Пловдив”, закупен преди време от частния инвеститор Димитър Георгиев. Вече 7 години там се провеждат уникални археологически разкопки – експерти археолози и работници откриват находки от тракийско време.
Последните датират от IV век-жилищни и обществени сгради, мозайки и монети. Там е открит и уникалният за Филипопол „Пантеон”. Това съобщи ръководителят на обекта Жени Танкова. Тя подчерта, че по закон тези проучвания трябва да се финансират от държавата, защото са национална ценност. В случая обектът е частен и там ще се изгражда хотел, магазини и атриум за експониране на всички открити находки.
Инж. Димитър Георгиев, инвеститор на археологически комплекс "Централ-Пловдив" обясни, че до днес никой от местната власт не му е подал ръка за съвместна работа. Той допълни още, че очаква последна комисия от Министерството на културата за приемане на ценностите, които се съхраняват в Архелогическия музей и едва тогава ще започнат строежите. Те ще са на етапи и първият ще приключи за година и половина.
По предварително заявени инвеститорски сметки там ще се влагат до 30 млн. лева. Новаторска идея в проекта сочи, че ще се търси и пряка връзка със Стария град на ниво асансьори в първата сграда. Жорж Трак, който стопанисва подлез „Археологически” в Пловдив подчерта, че трябва българската държава да намери начин да подпомага частните инициативи в археологическите обекти. Ако това се случи в Пловдив, ще е първият успешен проект на музей с частен капитал.
Служителите на Областна администрация Пловдив ще се включат в доброволна и безвъзмездна кампания за кръводаряване, организирана от Районния център по трансфузионна хематология – Пловдив. Инициативата ще се проведе от 9:30 до 13:00 часа пред сградата на Областната администрация. Там ще бъде разположен мобилен кабинет на Кръвопреливния център, а всеки..
Днес се очакват конвергентните доклади на Европейската комисия и на Европейската централна банка за готовността на България да влезе в еврозоната. Изводите ще бъдат представени лично от еврокомисаря по икономика Валдис Домбровскис. Макар и неофициално, вече се знае, че България получава зелена светлина за въвеждането на еврото. Публикуването на..
5867 четвъртокласници от Пловдив и областта се явяват за национално външно оценяване по математика. Изпитът ще се проведе в 105 училища и започва в 10 часа. Времето за работа е 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности – 30 минути повече. В изпита тази година има промени. Тестът ще съдържа отново 25 задачи, но с..
Очаква се днес състав на Върховния административен съд да излезе с решение за делото по спора около изграждането на кариера за инертни материали край асеновградското село Горнослав. В началото на април състав на ВАС отложи делото, което заведе местен инициативен комитет срещу инвестиционните намерения на фирма „Запрянови-03“. През 2023 г...
Близо 50 души се събраха пред сградата на Община Пловдив в протест срещу въвеждането на еврото в България. "Идеята, която ни води тук, е запазване на българския суверенитет. Това става чрез запазване на българската валута, българския лев, каза пред журналисти пловдивският депутат от "Възраждане" Емил Янков. Той добави, че протестите им ще..