Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Илко Николов: Конкурсът за площад "Централен" постигна целта си

| обновено на 10.09.14 в 15:27
арх. Илко Николов

Пловдивският площад „Централен” – възможната мечта на гражданите привлече като магнит архитектурни екипи от пет континента в анонимен конкурс, завихряйки ги  в тежка конкурентна битка на професионалисти с творческа дързост и талант. 

Архитектурното състезание  постигна целта си – доказа привлекателната сила на един магичен град – за мнозина от участниците досега непознат, но притежаващ всички дадености, за да се превърне в творческо предизвикателство. Впечатляващият брой на участниците – 125 от 41 държави със сигурност ще задържи трайно интереса на пловдивчани към темата. Те ще бъдат сериозният коректив, критик и поддръжник на най-работещата за разхубавяването на града идея.

Трите отличени проекта – португалският – на фирма FORA с решението за разкриване и експониране на цялата археология в античен подземен музей под прозрачно стъкло, италианският – на студио SMARCK с идеята за изграждане на квадратна конструкция на площада на второ ниво, пасарелка, от която да се разглеждат разкопките, и немската  - с осветяване на пространството с множество колони, допаднаха на пловдивчани, което се видя при публичното обсъждане. Утре в дневния ред на Пловдивския ОбС влиза предложението за избор на най-добрия от тях, след като Експертният съвет разгледа проектите на победителите отново с всички професионални забележки. Разговаряме с председателя на Пловдивския ОбС и член на конкурсното жури арх. Илко Николов. Чуйте в звуковия файл:

Арх. Илко Николов: Решението на журито, класирането на журито беше потвърдено от общественото обсъждане, което продължи повече от два месеца. Имаше различни мнения, разбира се, но проектът, който бяхме класирали на първо място събра най-много привърженици, включително и от гражданите. Много интересен проект, много силен, всъщност той спечели с това, че основната идея в него е да се създаде подземен музей на Филипопол, което е включено още преди години в концепцията на общия устройствен план на  града. Предизвикателството е този проект да стане осъществим, да може да бъде изпълнен етапно, за да може да се реализира, без това да пречи на изпълнението на функциите на площадното пространство.

Идеята е да може оформянето на площадното пространство на ниво терен на самата настилка, на благоустройствените мероприятия да върви независимо от разкопките, които отдолу ще се правят. Има такива технологии и необходимите средства може да бъдат разсрочени за по-дълъг период от време. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10