Нестандартната инциативност на главния прокурор да посредничи в диалога на бизнес, работодатели, синдикати и финансови анализатори за оздравяване на Корпоративна търговска банка предизвика освен недоумение, и вълна от въпроси, свързани с липсата на средства за реакция на проблема.
Очакваше се до 21 септември гуверньорът на БНБ Иван Искров да представи цялостен доклад за състоянието на авоарите в КТБ, впоследствие обаче информацията за подобен поет ангажимент от него бе опровергана, което сгъсти мъглата около възможния изход по казуса КТБ и отговорностите на институциите. Рухналото обществено доверие в лоялността на институциите, сринатият с около 10 пункта рейтинг на гл. Прокурор само за около месец, дописват картината на управленска немощ по казуса КТБ. По темата разговаряме с Николай Ненков – вицепрезидент на КНСБ:
В. Пеева: Кажете моля ви веднага среща в този формат именно с какво допринесе и какво се очаква от тази среща:
Н. Ненков: Срещата, образно казано, с формата „4 плюс 2” – това са четирите национално представени работодателски организации и двата синдиката КНСБ и Подкрепа, всъщност зад тези организации стотици хиляди членове – големи предприятия, много работници, а отделно от това този формат инициира създаването на един много силен консултативен съвет, който се създаде специално да подпомага оздравяването на банката. Това, което обаче не случи е диалогът с БНБ, които сметнаха, че това не е наша работа и че те спокойно могат да решат въпроса и се стигна до това, с което вие започнахте главния прокурор да бъде посредник между банката и ако трябва да се създава един общ консултативен съвет проблемът е, че много време се загуби с различни оправдания включително, че законодателството не позволява да се вземат някакви по-радикални решения, което на вчерашната среща се установи, че не е вярно, което в рамките на сегашното законодателство БНБ може да предприеме мерки.
· · В момента един от най-големите проблеми е, че ние не знаем какво е на входа, входната информация – няма диагноза, за да се определи според диагнозата какво да е лечението. Възможно да не е толкова страшно положението. Но в момента си играем само на възможно. Най-спешно трябва да имаме ясна картина за състоянието на банката, което до голяма степен ще предопредели оздравителния план.·
· В. Пеева: Допускате ли спасението да стане с публични средства?
· · Н. Ненков: Това с публичните средства беше нов момент. Специално ние винаги сме казвали, че искаме оздравяване, но не с цената на наливане на бюджетни средства. Това може да стане навик и порочна практика. Ако се прави някаква подкрепа с публични средства това трябва да е краен вариант и по някакъв механизъм, който спомогна на Първа инвестиционна банка да не влезе в същата ситуация. Там държавата вложи милиард и 200 милиона на депозит, тези пари ще се върнат след време от банката, но в подходящия момент, в който се вложиха тези средства, вълненията около тази банка престанаха.
· ...· Дали съм оптимист или не, то просто е наложително, задължително е, задължително е да седнат всички институции, от които зависи това – БНБ, финанси, главен прокурор, работодатели, синдикати – в никакъв случай не трябва да се допуска фалит на банката, защото последствията ще са изключително сериозни в много посоки.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..