Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Пловдив празнува

Фотоколаж: Силвия Петрова

До днес Пловдив беше кандидат за културна столица на Европа, от днес Пловдив е българската столица на Европа. Подаваме ръка на всички градове.”- каза пловдивският кмет Иван Тотев в словото си на Римския стадион на празника за спечелената от Пловдив  титла – Европейска столица на културата през 2019 година.  Общината и едноименната фондация организираха градския празник, в който имаше  музикална сцена, почти 500-метрова маса на знаковата за града Главна улица и много пловдивчани.

 

: Отбелязахме  голямото събитие  заедно- както е  мултикултурното мото на  пловдивската концепция, заедно  в сърцето на Пловдив,  с ритуала глътка вино, както се прави в най- тържествени и скъпи моменти. Затова на Главната, от площад „Ст.Стамболов” до Римския стадион се появи маса и чаши  с вино за всички, които  съпреживяват каузата. В 1 без пет градоначалникът  Тотев вдигна  наздравица.

Този момент е исторически за града, каза още кметът и добави, че Пловдив подава ръка за съвместна работа на всички градове.  Въпреки че се намираме на Римския стадион, на който награди не  са присъждани  за второ и трето място, а само за победителя. Тотев благодари на всички, които са работили през  годините за тази кауза, чиято искра е пламнала през 1999г.,когато Пловдив беше център на проявите за Европейския месец на културата. Той сравни  усилията на пловдивчани с Вавилонска кула, за която всеки носи тухличка и затова е здрава, и която днес свети, озарява не само  нашия град, но и Европа.  Словото  и вдигнатата наздравица от  градоначалника беше последвано и от „Наздравицата” на Верди  изпълнена от хора на Пловдивската опера. Артистите на операта дефилираха с костюми от любими спектакли и свои  изпълнения, в празника се включи  „Биг бенд – Пловдив” , ансамбъл „Тракия”и стотици пловдивчани. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спор за жена е причината за жестокото убийство в Мадан

Жестоко убийство на млад мъж в Мадан бе разкрито за часове. 23-годишният Костадин Кабаджов е издъхнал след тежък побой, а тялото му бе открито в реката.  Осем души са задържани, свързани с убийството на млад мъж снощи в Мадан. 23-годишният Костадин е починал след побой, а мотивът най-вероятно е спор заради момиче и криворазбрана мъжка чест,..

публикувано на 27.11.25 в 16:59

Възстановенo е движението по ремонтиранoто Голямоконарско шосе

Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията. Движението за автомобили обаче беше ограничавано от пътни знаци и табели.  Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в..

публикувано на 27.11.25 в 14:14

Задържаха мъж в Пловдив, откраднал матраци за 77 000 лева

Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния.   Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

За втори път кола връхлита аптеката на ъгъла на улиците "Богомил" и "Родопи"

Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа.  Инцидентът става след като  заради  отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..

публикувано на 27.11.25 в 12:48

Издирват млада жена, откраднала стоки за 120 лв. от дрогерия

Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..

публикувано на 27.11.25 в 11:22