Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академията "Синдикат" с три нови модерни извънкласни модула

Около 150 гимназисти от Пловдив и областта ще се обучават за четвърта поредна година в модерната академия „Синдикат” – проект за извънучилищни програми в сферата на изкуствата, финансиран от Община Пловдив. Записването е до края на месеца и вече са заети половината места, обяви координаторът на проекта Анета Русковска. 

Академията стартира новата учебна година с 3 допълнителни програми и 5 нови лектори. Антон Баев и Александър Секулов ще преподават „Творческо писане”, Евгений Тодоров ще разказва на учениците за киното и телевизията в модула „Екранни изкуства”. Третата нова дисциплина е „Графичен дизайн” с лектори художника Софроний Върбев и един от най-добрите уеб разработчици в страната – Йоханес Артинян. 

Програмите на академия „Синдикат” включват теми от съвременното изкуство, мислене и комуникация, които не са застъпени в училищните планове. Целта не е да се произвеждат професионалисти, а да получават тийнейджърите знания, които всеки модерен човек трябва да прирежава, обясниха организаторите. 

Подобно извънкласно обучение възпитава естетически ценности и формира нови публики, подчерта заместник-кметът по културата и образованието Стефан Стоянов. Сертификактът, който се получава в края на годината, има тежест и при кандидастване в чужбина, разказаха възпитаници на академията. В първите години най-големият интерес към нея е бил предимно от ученици в елитните гимназии, а сега вече е масов, посочи Анета Русковска. 

Лекциите традиционно са в сградата на Пловдивския Общински съвет, обучават се между 12 и 22-ма тийнейджъри в 8 дисциплини, сред които са още „Литература на 20-и век”, „Модерна музика” и „Визуални изкуства”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отново агресия на пътя в Пловдив

Шофьор е задържан за хулиганство на пътя през уикенда. По предварителна информация, при възникнал спор за отнето предимство на Пещерско шосе, мъжът слязъл от колата си и с удар счупил странично огледало на друг автомобил, управляван от жена.  Извършителят е установен от екип на Второ районно. Той е на 30 години и срещу него е започнато бързо..

публикувано на 05.05.25 в 11:37

Наталия Киселова ще присъства на празника на Пещера

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова и народни представители ще присъстват на празника на град Пещера , съобщиха от пресцентъра на парламента. Тази вечер, в 20.30 часа на площад "България" председателят на парламента ще приеме рапорта на командващия тържествената заря-проверка, посветена на 6 май – Ден на храбростта и празник на..

публикувано на 05.05.25 в 10:26

Министър Вълчев е на посещение в Пазарджик

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще бъде на визита в Пазарджик днес.  Той ще посети ученическа учебна практика по хлебопроизводство, лабораторна работа и дуално обучение в Професионална гимназия по химични и хранителни технологии, както и открит урок на ученици от Начално училище "Васил Друмев".  Предвидена е и среща с..

обновено на 05.05.25 в 06:22

Военният духов оркестър с концерт по случай 6 май - Ден на БА

Военният духов оркестър на СКСО с концерт за пловдивчани в навечерието на Деня на храбростта По повод 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, на 5 май 2025г., (понеделник), военният духов оркестър на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) ще изнесе празнична музикална програма за жителите и гостите  на град..

публикувано на 05.05.25 в 06:19

Отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония

С осветяване в синьо на Дома на културата "Борис Христов" Пловдив отбелязва Световния ден на пулмоналната хипертония. На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – тежко и често  трудно диагностицирано заболяване, известно още като „болестта на сините устни“. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната..

публикувано на 05.05.25 в 06:15