На 22 септември България чества 106-ата годишнина от провъзгласяването на независимостта си. Център на тържествата е старата столица Велико Търново, където в църквата "Св. Четиридесет мъченици” тогава княз Фердинанд Първи прочита манифеста за Независимостта, изготвен от Александър Малинов и приема титлата „цар”. Княжество България престава да бъде васално на Османската империя. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. Днес за тържествата в старопрестолния град Велико Търново ще бъде служебният премиер Георги Близнашки.
Годишнината от провъзгласяването на Независимостта бе отбелязана с поднасяне на венци и цветя от граждани, политици и общественици пред колоната на Независима България на едноименния площад в центъра на Пловдив. Изстрели в чест на празника произведоха членове на патриотичния Комитет „Родолюбие”. По-рано в църквата „Света Неделя” в Стария град се състоя молебен за празника и бяха поднесени цветя пред паметната плоча на Александър Малинов.
Макар и принизяван и избутван от българската история по време на комунистическата диктатура, 22 септември е изключително важен за самочувствието и самосъзнанието на всички българи, заяви в празничното си слово заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Той отбеляза, че с обявяването на независимостта си преди 106 години България е получила и възможност за бързо икономическо развитие, въпреки че по думите му е останала свободна едва до 9-и септември 1944-а.
Кулминацията на днешните тържества в Пловдив, които съвпадат с началото на Празниците в Стария град, е тази вечер на Античния театър със съвместен концерт на фолклорните ансамбли „Филип Кутев” и „Тракия”. По време на спектакъла, надсловът му „Заедно” ще бъде изписан в огнено шоу.
Асеновградчани и гостите на града ще посрещнат Деня на българската независимост с фолклорния събор "Маврудово хоро". Тази година 14 танцови състава ще вземат участие във форума, като сред тях има представители от Пловдив, Хасково, Първомай, Силистра, Асеновград и други. Съборът, който е в рамките на Есенните празници на изкуствата, ще започне в 10,30 часа пред паметника на най-големия винар, живял някога тук - Аристи Чорбаджака. Той е прочут като създател на виното малага. Фолклорното шествие ще се придвижи към централния градски площад "Акад. Николай Хайтов", където в 11 ч. ще започнат празничните хора и надигравания.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..