На 22 септември България чества 106-ата годишнина от провъзгласяването на независимостта си. Център на тържествата е старата столица Велико Търново, където в църквата "Св. Четиридесет мъченици” тогава княз Фердинанд Първи прочита манифеста за Независимостта, изготвен от Александър Малинов и приема титлата „цар”. Княжество България престава да бъде васално на Османската империя. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. Днес за тържествата в старопрестолния град Велико Търново ще бъде служебният премиер Георги Близнашки.
Годишнината от провъзгласяването на Независимостта бе отбелязана с поднасяне на венци и цветя от граждани, политици и общественици пред колоната на Независима България на едноименния площад в центъра на Пловдив. Изстрели в чест на празника произведоха членове на патриотичния Комитет „Родолюбие”. По-рано в църквата „Света Неделя” в Стария град се състоя молебен за празника и бяха поднесени цветя пред паметната плоча на Александър Малинов.
Макар и принизяван и избутван от българската история по време на комунистическата диктатура, 22 септември е изключително важен за самочувствието и самосъзнанието на всички българи, заяви в празничното си слово заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Той отбеляза, че с обявяването на независимостта си преди 106 години България е получила и възможност за бързо икономическо развитие, въпреки че по думите му е останала свободна едва до 9-и септември 1944-а.
Кулминацията на днешните тържества в Пловдив, които съвпадат с началото на Празниците в Стария град, е тази вечер на Античния театър със съвместен концерт на фолклорните ансамбли „Филип Кутев” и „Тракия”. По време на спектакъла, надсловът му „Заедно” ще бъде изписан в огнено шоу.
Асеновградчани и гостите на града ще посрещнат Деня на българската независимост с фолклорния събор "Маврудово хоро". Тази година 14 танцови състава ще вземат участие във форума, като сред тях има представители от Пловдив, Хасково, Първомай, Силистра, Асеновград и други. Съборът, който е в рамките на Есенните празници на изкуствата, ще започне в 10,30 часа пред паметника на най-големия винар, живял някога тук - Аристи Чорбаджака. Той е прочут като създател на виното малага. Фолклорното шествие ще се придвижи към централния градски площад "Акад. Николай Хайтов", където в 11 ч. ще започнат празничните хора и надигравания.
Завишени стойности на естествен уран са открити в питейната вода на Първомай и селата Крушево и Градина, съобщиха от община Първомай. Администрацията е получила писмо от РЗИ-Пловдив с резултатите от анализа на проби на питейната вода от централното водоснабдяване на трите населени места. В резултат от местната управа препоръчва водата да..
И тази сутрин фините прахови частици в Катуница са завишени почти два пъти над нормата заради пожара в депото за утайки край селото. П о данни на РИОСВ – Пловдив най- висока е била концентрацията им между 4 и 7 часа тази сутрин – между 80 и 112 милиграма на кубичен метър при средноденонощна норма от 50. И през нощта ФПЧ са били над допустимите..
Днес е Архангелова задушница, която се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден. Тя е последната от трите големи задушници, които православните християни отбелязват всяка година. На този ден се отдава почит към паметта на мъртвите, както и вечна признателност към загиналите в редовете на Българската армия. На Архангелова задушница,..
Футболният мач между „Локомотив“ и ЦСКА променя движението около стадион Лаута. Ограниченията ще бъдат в сила от 11.30 ч. до 17:30 ч. В този часови диапазон, изцяло или поетапно, ще се спира движението на МПС и на автобусите от градския транспорт. Маршрутът на автобусни линии с номера 9, 10, 21, 25, 29, 66 и 99 е променен...
10 декара от депото за утайки край Катуница все още горят и достъпът на вода до тях е ограничен. От пожарната търсят нови източници, защото хидрофорът от Чая, не е достатъчен. Главен инспектор Димитър Бришимов от пожарната в Пловдив обясни, че разстоянието от помпата за вода от Чая, която беше инсталирана вчера, е станало доста голямо. Утре на..