На 22 септември България чества 106-ата годишнина от провъзгласяването на независимостта си. Център на тържествата е старата столица Велико Търново, където в църквата "Св. Четиридесет мъченици” тогава княз Фердинанд Първи прочита манифеста за Независимостта, изготвен от Александър Малинов и приема титлата „цар”. Княжество България престава да бъде васално на Османската империя. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. Днес за тържествата в старопрестолния град Велико Търново ще бъде служебният премиер Георги Близнашки.
Годишнината от провъзгласяването на Независимостта бе отбелязана с поднасяне на венци и цветя от граждани, политици и общественици пред колоната на Независима България на едноименния площад в центъра на Пловдив. Изстрели в чест на празника произведоха членове на патриотичния Комитет „Родолюбие”. По-рано в църквата „Света Неделя” в Стария град се състоя молебен за празника и бяха поднесени цветя пред паметната плоча на Александър Малинов.
Макар и принизяван и избутван от българската история по време на комунистическата диктатура, 22 септември е изключително важен за самочувствието и самосъзнанието на всички българи, заяви в празничното си слово заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов. Той отбеляза, че с обявяването на независимостта си преди 106 години България е получила и възможност за бързо икономическо развитие, въпреки че по думите му е останала свободна едва до 9-и септември 1944-а.
Кулминацията на днешните тържества в Пловдив, които съвпадат с началото на Празниците в Стария град, е тази вечер на Античния театър със съвместен концерт на фолклорните ансамбли „Филип Кутев” и „Тракия”. По време на спектакъла, надсловът му „Заедно” ще бъде изписан в огнено шоу.
Асеновградчани и гостите на града ще посрещнат Деня на българската независимост с фолклорния събор "Маврудово хоро". Тази година 14 танцови състава ще вземат участие във форума, като сред тях има представители от Пловдив, Хасково, Първомай, Силистра, Асеновград и други. Съборът, който е в рамките на Есенните празници на изкуствата, ще започне в 10,30 часа пред паметника на най-големия винар, живял някога тук - Аристи Чорбаджака. Той е прочут като създател на виното малага. Фолклорното шествие ще се придвижи към централния градски площад "Акад. Николай Хайтов", където в 11 ч. ще започнат празничните хора и надигравания.
Пловдивският митрополит Николай оглави днес тържествената служба по случай Воскресение Христово в храма "Света Марина". Сред присъстващите на службата "Второ възкресение" бяха вицепремиерът Атанас Зафиров, кметът Костадин Димитров, председателят на ОбС Атанас Узунов и други политици и общественици. " И днес, скъпи мои чеда, скълкновението със..
Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Тази година Великден идва с надежда за здраве, мир и благоденствие. Това си пожелаха и хората, събрали се тази нощ пред храмовете за празничната литургия за Възкресение Христово...
Стотици вярващи християни посрещнаха Възкресение Христово в катедралния храм „Свети Висарион Смоленски“. „ Днес е празник на празниците и тържество на тържествата. Христос възкръсна, за да тържествува небето и да се радва земята. Братя и сестри, нека светлината на Възкресението Христово да дарува на всички нас здраве, духовна радост, спасение,..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита днес в храм „Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария и други..
На 20 април (неделя) от 10:30 ч. в двора на Храм „Св. Пророк Илия“ в „Източен“ кметът на района Емил Русинов ще поздрави гражданите по случай светлия християнски празник Възкресение Христово. Той ще раздаде козунаци на миряните - символичен жест за здраве и благополучие. Инициативата ще се състои непосредствено след празничната Великденска..