На червено ли е държавната хазна се питаме след като проектът за актуализацията на бюджета беше представен публично на интернет страницата на ведомството. Тегленето на нов дълг от 4,5 млрд.лв. предвижда огласеният от служебния кабинет вариант за ревизия на държавната хазна.
Обективно ли е поредното затягане на коланите на държавните финанси, както и предвижданата подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система, допълнителни 448.5 млн. лв. за централната власт и близо 100 млн. лв. повече за здраве, питаме икономиста от ИПИ Петър Ганев.
„Общата картина означава, че тази година ще имаме дефицит, който ще е над 3 милиарда лева, което е почти 4 % - т. е. извън рамките на собственото законодателство и на европейските правила”, заяви той в интервю за Радио Пловдив. По думите му, България влиза в процедура по свръх дефицит.
„Сигналът, който изпращаме към чужбина и към инвеститорите е по-скоро негативен. В средата на годината покрай политическата криза, която имаме в страната, държавните финанси се влошават чувствително на фона на това, което е заложено в началото на годината в бюджета”, категоричен е икономистът от ИПИ. .
По думите му, когато икономиката не расте, приходите от ДДС страдат, така че има обективни причини дефицитът е по-голям от очакваното. Петър Ганев припомни още, че кредитният рейтинг на държавата беше намален, като от Европа получихме доста негативни оценки за това, че не провеждаме адекватни политики през последната година.
„Агенция „Митници” не е в най-доброто си здраве покрай постоянните промени. Винаги, когато администрация остане в безтегловност, събирането на приходите малко или много страда”, смята още той.
Според Ганев, предвижданата в актуализацията на бюджета подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система е нужна.
„Ако се отнеме лицензът на КТБ, трябва ресурс, за да се изплатят депозитите. Ако пък се тръгне към оздравяване на банката, най-вероятно също ще се наложи използването на някакви публичен ресурс. Абсолютно очаквано е в една актуализация – в тази или в тази, която би се направила от новото правителство, да се заложи сериозен ресурс във връзка с банковата сфера, тъй като решението трябва да бъде взето до края на годината, няма закъде повече да се отлага”, заяви още икономистът.
Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев. Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..
Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив. Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..
"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..