Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арменското училище чества 180-годишнина

| обновено на 04.10.14 в 15:16

С Тържествен концерт на Античния театър  Арменското училище в Пловдив ще отпразнува 180 години от създаването си.

Арменското училище официално като институция съществува от 1834 г. 

В Пловдив наченките на арменско духовно училище са още в периода 1675-1785 г., когато идват първите арменци, след преселението на арменски бежанци от гр. Каменец - Подолско, Полша. Счита се, че първият учител е бил Бедрос Степанян. 

В началото училището се е казвало "Вартананц", където са се обучавали само момчета, съгласно патриархалните разбирания на времето. Едва след средата на ХІХ век, през 1866 г. се открива и девическо училище "Варварян". Към 1920-та година двете училища се сливат и се формира единно Арменско народно смесено училище "Вартананц-Варварян".

Основната сграда на училището е създадена от благодетелката Виктория Тютюнджиян в памет на починалия й съпруг - Крикор, тютюнев магнат, който за съжаление умира твърде млад и не успява приживе да осъществи мечтата си - да построи нова училищна сграда. На барелефа на училището са същите сем. Тютюнджиян - Виктория и Крикор. 

Сградата е градена в годините 1942 - 1944 и е дарена на Арменската църковна община за вечно ползване, като в нея да се обучават и възпитават децата от арменски произход.

През 1976 г. Арменското училище в Пловдив се закрива. След 14-годишно прекъсване, с помощта на група арменци, включени в Инициативен комитет за възстановяване на Арменското училище, училището отвори врати на 16 септември 1990 година. В памет на благодетелите си от тогава - насам носи името ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян".

От учебната 2003/2004 г., благодарение на Сдружение "Месроб Мащоц", към основната сграда действа и двуетажна сграда, в която целодневно се обучават първокласниците. 

В концерта тази вечер ще участват Хайгашот Агасян, Стефка Оникян, Лидия Ганева, Мъжки хор "Стефка Благоева"-Пловдив, фолклорни състави.Тържествен концерт "180 години Арменско училище" ще се проведе в Античния театър на Пловдив днес от 18.30 ч. Организатор на концерта е Основно училище "Виктория и Крикор Тютюнджиян", което е правоприемник. В концерта ще участват Хайгашот Агасян, Стефка Оникян, Лидия Ганева, Мъжки хор "Стефка Благоева" - Пловдив, Фолклорен ансамбъл "Тракия" - Пловдив, Фолклорен танцов ансамбъл "Гайтани" - с. Рогош, Танцов състав "Гаяне Марашлян" - Варна, Вокална група при ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян", Огнено шоу "Дивинитас" - София, Пиротехника - "Огнена хризантема" ЕООД.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Само един инсинератор вече унищожава заразените овце и кози в Пловдив

Само един мобилен инсинератор унищожава труповете на животни на територията на бившия екарисаж в Пловдив. Това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Чавдар Чавдаров след разпространените в медии снимки, които показват  струпване на мъртви животни.   Камара животински трупове край бившия екарисаж в Пловдив..

публикувано на 21.08.25 в 18:24

Жена, подпалила треви в двора си, предизвика пожар в Ръжево Конаре

Установен е авторът на пожар край пловдивското село Ръжево Конаре, избухнал този следобед.  Това съобщи пред Радио Пловдив директорът на пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов. Той обясни, че о гънят е тръгнал от двор на една от последните къщи в селото и е обхванал и съседни имоти. Възпламенили са се отпадъците докато жената си..

обновено на 21.08.25 в 17:50

Камара животински трупове край бившия екарисаж в Пловдив чакат за изгаряне

Струпване на умъртвени  животни в района на бившия екарисаж на Рогошко шосе в Пловдив се вижда от снимки и видео с дрон, разпространени в медиите. Според сигналите има опасност от екологично замърсяване заради струпаните на открито трупове.   Пловдивска област е с най-много огнища на шарка по овцете и козите.  Репортерска проверка на място..

обновено на 21.08.25 в 17:50

Хората от Костиево сигнализират за опасен пътен участък

Жителите на село Костиево, община Марица, сигнализират за опасен обходен маршрут във връзка с подмяна на водопровода в селото и възстановяването на пътната настилка.  В писмо до медиите те съобщават, че до момента липсва адекватна пътна сигнализация, ясно обозначаваща обходния маршрут, както и необходимото ограничение на скоростта...

обновено на 21.08.25 в 17:49

Арестуваха измамници, "ужилили" две баби със 75 000 лева

Посредници в две телефонни измами са арестувани в Пловдив и Хисаря.  При двата идентични случая жертвите са жени над 70-годишна възраст. Те са били заблудени по класическия сценарий за съдействие на полицията при залавяне на телефонни измамници, съобщиха от пловдивската полиция. Общата сума, отнета от двете жени възлиза на над 75 000 лева.  В..

публикувано на 21.08.25 в 16:59