Непремерените думи на руския вицепремиер Дмитрий Рогозин оттекнаха със силата на скандал, какъвто дипломацията може да омаловажи много трудно в условията на усложнените през последните години българо-руски отношения.
Изказването, че Русия е предадена от страна на българската държава за това, че Правителството смята да замени остарелите руски бойни самолети със западни, предизвика тревога във властта, която бе събрана по спешност. Реакцията на политиците не потуши напрежението, а само го направи по-видимо, пренасяйки го от неангажиращата туитър-територия – на тази – на дипломацията. Преекспониран проблем или опит за недопустимо вмешателство във вътрешните работи на България. Разговаряме с Деян Кюранов – Център за либерални стратегии.
Деян Кюранов: Проблемът с Русия е в нас. Много отдавна сме си объркали нещата. Смесваме абсолютно морално задължителната благодарност към Русия за Освобождението на България с всичко останало.
Докато ценим Българската държава като самостоятелна държава, наше морално задължение е да бъдем благодарни на Русия. Никакви задължения нямаме обаче оттам нататък. Ако руснаците ни карат да правим неща, които не са добри за нас, няма да ги правим, заяви политологът Деян Кюранов. Според него проблемът не е в това, дали ще изберем да сме с Русия, със Запада, с Китай, или с когото и да е, а проблемът е именно в нашето отношение ни към Русия, заради смесването на моралното с останалите светски банални неща като военни доктрини, икономически и военни отношения. От Русия трябва да вземем онова, което ни върши работа, а не това, което ни натрапват. Друго ние не дължим на Русия. Въпросът обаче за това остава нерешен от 70-те години досега, заяви Кюранов.
Съмнявам се, че Москва добре разбира какво е съществено за нея, подчерта в отговор на въпрос не е ли реакцията на Дмитрий Рогозин опит за оказване на натиск върху сформиращата се власт у нас. Интересите на Русия се свеждат до нея самата и нейната експанзия. В момента Русия провежда силова политика, това е просто нещо, защото натискаш, докато поддаде. Ако срещнеш отпор, се връщаш обратно. Политиката на Русия е такава – навсякъде с натиск и където поддаде, заяви Кюранов.
Той бе категоричен, че не трябва да се поддаваме от страх, маскиран с някакви исторически благодарности, ако интересите ни не съответстват на руската политика. Кюранов призова да престанем обаче да следим прекалено внимателно всичко идващо от Русия и да мислим прекалено невнимателно за отговора си. Трябва и двете неща да се променят – да не севслюшваме до степен, която издава провинциализъм и комплекси, а ние да правим политика по отношение на Русия, различавайки морално от политическо, от културно, от икономическо, заяви още политологът Деян Кюранов.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..