Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в управлението

| обновено на 16.10.14 в 14:17
Снимка: архив

След близо 7-часови преговори, към момента коалиционно правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) е невъзможно. На пресконференцията, която снощи късно двете партии дадоха след приключване на консултациите за съставяне на кабинет, проблемът, изтъкнат от ГЕРБ, беше  липсата на юридически гаранции за единството на РБ, както и Платформата за формиране на отговорно политическо мнозинство, с която са пристигнали Реформаторите.

В търсене на отговора съществува ли още възможността за съставяне на кабинет с участието на РБ, остави ли ГЕРБ все пак „вратичката” за преговорите отворена и има ли в тези наглед провалени консултации скрити ходове на двете политически партии, е разговора с политическия психолог Антоанета Христова, директор на Института за населението и човека при БАН.

„Преговорите, които се водят към момента в България са пример за изключително добра политическа комуникация. В ситуация на криза преговорите между РБ и ГЕРБ са най-важните, защото се предполага, че форматът ЕНП трябва да е най-стабилен и единен”, заяви тя в интервю за Радио Пловдив.

По думите й, преговорите вчера бяха пропукани точно от нестабилността на РБ.

„Там почти всеки ден посланията са разнопосочни, а процедурата по изграждането на единна теза на блока е много трудна”, коментира Христова.

Според нея, декларираното, а не вътрешно единство на РБ ги прави нестабилен  и непрогнозируем партньор и искането на ГЕРБ блокът  да се формулира и да стане ясно кой поема отговорността и стабилността във взимането на решенията е разбираемо.

Политическият психолог отбеляза още, че ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в следващото правителство на страната.

Тя подчерта, че ситуацията в преговорите между двете партии в момента е катализатор на вътрешните процеси в РБ.

Политическият психолог беше категорична, че участието на блока в управлението на държавата трябва да е задължително. Ако обаче това не се случи, Антонанета Христова не изключва кабинет, съставен от ГЕРБ, Патриотичния фронт и АБВ, подкрепяни от депутатите на ББЦ, но без участието на ДПС и БСП.

Христова прогнозира още, че при евентуални нови избори след Нова години избирателната активност ще е с близо 50% по-ниска от изборите на 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30