Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в управлението

| обновено на 16.10.14 в 14:17
Снимка: архив

След близо 7-часови преговори, към момента коалиционно правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) е невъзможно. На пресконференцията, която снощи късно двете партии дадоха след приключване на консултациите за съставяне на кабинет, проблемът, изтъкнат от ГЕРБ, беше  липсата на юридически гаранции за единството на РБ, както и Платформата за формиране на отговорно политическо мнозинство, с която са пристигнали Реформаторите.

В търсене на отговора съществува ли още възможността за съставяне на кабинет с участието на РБ, остави ли ГЕРБ все пак „вратичката” за преговорите отворена и има ли в тези наглед провалени консултации скрити ходове на двете политически партии, е разговора с политическия психолог Антоанета Христова, директор на Института за населението и човека при БАН.

„Преговорите, които се водят към момента в България са пример за изключително добра политическа комуникация. В ситуация на криза преговорите между РБ и ГЕРБ са най-важните, защото се предполага, че форматът ЕНП трябва да е най-стабилен и единен”, заяви тя в интервю за Радио Пловдив.

По думите й, преговорите вчера бяха пропукани точно от нестабилността на РБ.

„Там почти всеки ден посланията са разнопосочни, а процедурата по изграждането на единна теза на блока е много трудна”, коментира Христова.

Според нея, декларираното, а не вътрешно единство на РБ ги прави нестабилен  и непрогнозируем партньор и искането на ГЕРБ блокът  да се формулира и да стане ясно кой поема отговорността и стабилността във взимането на решенията е разбираемо.

Политическият психолог отбеляза още, че ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в следващото правителство на страната.

Тя подчерта, че ситуацията в преговорите между двете партии в момента е катализатор на вътрешните процеси в РБ.

Политическият психолог беше категорична, че участието на блока в управлението на държавата трябва да е задължително. Ако обаче това не се случи, Антонанета Христова не изключва кабинет, съставен от ГЕРБ, Патриотичния фронт и АБВ, подкрепяни от депутатите на ББЦ, но без участието на ДПС и БСП.

Христова прогнозира още, че при евентуални нови избори след Нова години избирателната активност ще е с близо 50% по-ниска от изборите на 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54