След близо 7-часови преговори, към момента коалиционно правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) е невъзможно. На пресконференцията, която снощи късно двете партии дадоха след приключване на консултациите за съставяне на кабинет, проблемът, изтъкнат от ГЕРБ, беше липсата на юридически гаранции за единството на РБ, както и Платформата за формиране на отговорно политическо мнозинство, с която са пристигнали Реформаторите.
В търсене на отговора съществува ли още възможността за съставяне на кабинет с участието на РБ, остави ли ГЕРБ все пак „вратичката” за преговорите отворена и има ли в тези наглед провалени консултации скрити ходове на двете политически партии, е разговора с политическия психолог Антоанета Христова, директор на Института за населението и човека при БАН.
„Преговорите, които се водят към момента в България са пример за изключително добра политическа комуникация. В ситуация на криза преговорите между РБ и ГЕРБ са най-важните, защото се предполага, че форматът ЕНП трябва да е най-стабилен и единен”, заяви тя в интервю за Радио Пловдив.
По думите й, преговорите вчера бяха пропукани точно от нестабилността на РБ.
„Там почти всеки ден посланията са разнопосочни, а процедурата по изграждането на единна теза на блока е много трудна”, коментира Христова.
Според нея, декларираното, а не вътрешно единство на РБ ги прави нестабилен и непрогнозируем партньор и искането на ГЕРБ блокът да се формулира и да стане ясно кой поема отговорността и стабилността във взимането на решенията е разбираемо.
Политическият психолог отбеляза още, че ако РБ продължава с този стил поведение, няма да участва в следващото правителство на страната.
Тя подчерта, че ситуацията в преговорите между двете партии в момента е катализатор на вътрешните процеси в РБ.
Политическият психолог беше категорична, че участието на блока в управлението на държавата трябва да е задължително. Ако обаче това не се случи, Антонанета Христова не изключва кабинет, съставен от ГЕРБ, Патриотичния фронт и АБВ, подкрепяни от депутатите на ББЦ, но без участието на ДПС и БСП.
Христова прогнозира още, че при евентуални нови избори след Нова години избирателната активност ще е с близо 50% по-ниска от изборите на 5 октомври.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..