До 2050 година се очаква броят на застрашените от остеопороза и последващи от това фрактури у нас да нарастне двойно. Това съобщи в Пловдив д - р Александър Шинков от Университетската специализирана болница за активно лечение по еднокринология „Акад. Иван Пенчев” по време на представянето на проект за повишаване на образоваността и познанието за остеопорозата по повод предстоящия Международен ден на заболяването на 20 октомври.
По думите на д-р Шинков, причината за увеличението на заболяването сред българите е, че повече от половината от хората в страната имат дефицит на витамин Д, което съчетано с липсата на калциий води до риск от заболяването.
Гост на събитието беше световно признатият проф. Сократес Папапулос, консултант и директор костни и минерални проучвания в Клиниката по ендокринология и метаболитни заболявания към Университета в Лейден, Нидерландия. Според него, от изключителна важност е хората да знаят, че при настъпването на една фрактура, рискът от последващи е много голям.
„Пациент, при който има настъпило едно счупване от обикновено падане, трябва задължително да бъде изследван за остеопороза”, категоричен беше той. По думите му, най-важно е представянето и разпознаването на болестта.
Професорът отбеляза обаче, че за съжаление и лекарите имат вина за незнанието на пациентите по отношение на превенцията, причините за възникването на заболяването и профилактиката му, защото обикновено се преписват едни и същи медикаменти, като например таблетки бетаблок и диуретици, но не и за лечение на остеопороза.
В събитието участие взеха и ендокринолозите проф. Михаил Боянов, доц. Пламен Попиванов, от УМБАЛ „Александровска” и д-р Иван Вецев от Национална пациентска организация. И четиримата лекари бяха категорични, че лечението на отреопорозата е дългосрочно и продължително. Те обясниха, че 150 минутна седмична физическа активност, ежедневното приемане на 1000 мг вит. Д, калции и белтъчини и излагането на слънце е от изключително значение за превенцията и лечението на болестта.
В България, за разлика от другите европейски страни, където този процент е 50, НЗОК поема 25% от лечението на остеопорозата. Това прави 1.5 милиона лева годишно и според лекарите е твърде недостатъчно. От заболели около 250-300 хиляди българи се лекуват едва 16 хиляди.
Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “Тихия крадец”.
През тази година фокусът на Международния ден на остеопорозата е поставен на заболяването сред мъжете.
Стотици пловдивчани се включиха в инициативата "Мисия Лаута 5" за почистване на най-големия парк в район "Тракия" от паднали и сухи дървета. Участие взеха и организирани групи от училища, университети, спортни клубове и неправителствени организации. От миналата седмица екипи на „Градини и паркове” работят в парка, като сухите и паднали дървета..
Ежегодната Британска възпоменателна церемония в памет на загиналите британски воини и всички, дали живота си в служба на родината по фронтовете на Първата световна война, се проведе на Централните гробища в Пловдив. На церемонията, организирана от посолството на Великобритания, присъстваха ръководителите на мисиите на Великобритания и Ирландия..
Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Най-много поскъпват оранжерийните краставици - с 9,1 на сто до 2,78 лева за килограм. Оранжерийните домати също са нагоре - с 5,4 на сто до 3,24 лева за килограм. Цената на картофите се вдига с 4,4..
Въздухът в Пловдив и близките населени места се изчисти, съобщиха от областната управа. Екипите на пожарната продължават да гасят локални огнища на депото за утайки край Катуница. Напълно ликвидирано е горенето в дълбочина още преди дни. Днес стойностите за фини прахови частици в Катуница и близките райони, дори са под нормата, сочат данните на..
Придвижване на военна техника от 4-и артилерийски полк – Асеновград към Централния артилерийски технически изпитателен полигон "Змейово“ ще има днес. От военната част информират, че днес и утре автоколоните ще преминат по републиканската пътна мрежа от артилерийския полк в Асеновград до полигона "Змейово“. Обратното транспортиране на..