Състоянието на банковата система остава стабилно, въпреки че сме в ситуация на явен фалит на една от банките, заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от Индъстри Уоч Георги Стоев. Това обаче не трябва да се тълкува като причина за политически решения, които да спасяват цялата банкова система. Аргументи на политици и анализатори, които защитават мерки като одържавяване на банката, изсипване на пари от данъкоплатеца в нея с аргументи, че трябва да спасим и другите банки, не са състоятелни.
Според Стоев останалите банки, освен КТБ, са в добро здраве и няма нужда от аргучменти за политически решения спрямо банката. Случаят КТБ не трябва да се свързва със случващото се в други страни на Европа като Исландия, Португалия, Гърция, където купуването на държавен дълг не беше обезпечен с ясен гаранции, че може да се върне. И това доведе куп проблеми на банковия сектор. У нас проблемът е конкретен „мениджърски” , ограничен в една банка.
В ситуация сме, когато сега хората очакват да изтеглят парите си от КТБ, както и хората с влогове до 100 хиляди лв. да ги получат от фонда за гарантиране на влогове. За тях нищо няма да се промени утре, когато бъде отнет лиценза на банката, но те реално ги получат. Между днес и утре разлика във финансово отношение няма, но има в политическо отношение с разделение в българския политически елит на такива, които твърдят, че трябва да се национализира банката и другите, които защитават позицията, че трябва да бъде оставена да фалира, заяви Стоев.
Според икономическия анализатор сегашната банкова криза няма нищо общо и с кризата от 96-97 година, която беше системно източване на частни банки чрез .държавни предприятия в комбинация с хиперинфлация и печатане на пари. Сега нищо такова не се случва.
Важният въпрос е, че с всеки изминал ден възможността за оздравяване на КТБ става все по-малко реална. Говаря не за обема на капиталовия дефицит, за това, че протакането на решението отлага вероятността някой да прояви интерес към собственост в банката, най-вече заради съмнението за голямо политическо влияние в този казус.
Аз обаче смятам, че решението за тацзи банка не е в ръцете на българския парламент. Има ясни правила за банковото дело, които, ако се спазват, лицензът трябва да бъде отнет, тя да мине в несъстоятелност, активите да бъдат продадени и кредиторите и вложителите, доколкото е възможно, да бъдат компенсирани. Смятам обаче, че в този финансов казус има нещо политическо и заради един казус не трябва да се променят правилата на цяла система, която от 1997-ма г. досега е била абсолютно стабилна на системно ниво, заяви икономистът Георги Стоев.
На въпрос допуска ли решение с държавна подкрепа, той отговори: винаги го допускам, но никога не го искам. Къде е справедливостта с пари на данъкоплатец да бъдат спасени депозити на хора с над 100 хиляди евро. Отговорете ми чисто демократично защо моята баба да плати с нейните данъци за някой, който има много пари в тази банка и ги е сложил там по свое желание, коментира още георги Стоев.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..