Бюджетната комисия в Парламента реши да спасява КТБ. Политиците от ГЕРБ и ДПС избягват решението за фалит, като предлагат задължително оздравяване на банката чрез промени в Закона за кредитните институции и проекторешение на Временната бюджетна комисия за промени в няколко банкови закона. От БСП останаха против. Казусът КТБ поставяме на вниманието на депутата от левицата Георги Търновалийски. Питаме го от капитал или от ликвидност всъщност се нуждае банката. Какъв е вашият коментар, г-н Търновалийски?
Георги Търновалийски: Банката се нуждае и от капитал, и от ликвидност, но това, което не може вече да получи и то е загубено е доверието, което показва, че няма как тази банка да бъде оздравена. Това е нашата позиция.
Много време мина, много приказки се изприказваха, много действия не бяха извършени и сега остава единствено и само да изпълним това, което повелява закона.
Р. П.: Всъщност, това, което повелява законът – кажете го конкретно. Какво означава точно?
Г. Т.: Това, което повелява законът е да приключат одиторите, да приключи надзора, 6-месечния срок, БНБ, която има задълженията и правата по закона за кредитните институции като компетентен орган да се произнесе – отнема лиценза на банката или банката продължава да функционира. Ако решението е да бъде продължено функционирането на банката – ясно, ако се отнеме лиценза има 20-дневен срок, в който трябва да започнат изплащанията на гарантираните влогове и започва процедура по несъстоятелност по Търговския закон.
Р. П.: Необходимо ли е да бъде прокарано специално законодателство за Корпоративна търговска банка? Това всъщност не е ли бягане от решението за фалит? Известна е вече позицията на БСП, че вие не подкрепяте една такава идея. Кажете аргументите за това.
Г. Т.: Аргументите за това са, че има закон, който е работещ, имаше достатъчно време, в което трябваше да бъдат предприети действия и БНБ да излезе с категорично решение за това. Отлагането с един месец или с два месеца няма да доведе до нищо добро за банката, няма да бъде оздравена, българските вложители няма да могат да получат средствата си. Идва зима. Една голяма част от хората очакват да използват тези свои спестявания, за да преодоляват трудностите. Това на първо място – грижата за хората. Второ, отново казвам, дори и да намерим ликвидност, дори и да намерим милиардите, за да попълним капиталната неадекватност, доверието няма как да го върнем.
Р. П.: Говорим за два милиарда държавна гаранция за фонда за гарантиране на влоговете, нали?
Г. Т.: 2 милиарда и 4 милиарда за попълване на капитала – това са 6 милиарда.
Отново казвам, важни са вложителите, които много време очакват средствата си, важно е това, че ние не трябва да позволяваме публичен ресурс да бъде пилян, тъй като тази банка няма как да бъде оздравена. Вие вярвате ли, че ще има вложители, които ще оставят средствата си в банката въпреки, че имаме оздравяване? Изгубено е доверието. Няма как да се случи това.
Р. П.: За да бъде върнато това доверие обаче се налага намесата и на правосъдната система, задължително условие в този смисъл и ви ще настоявате ли за съдебни дела за събиране на лошите кредити на КТБ?
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..