Бюджетната комисия в Парламента реши да спасява КТБ. Политиците от ГЕРБ и ДПС избягват решението за фалит, като предлагат задължително оздравяване на банката чрез промени в Закона за кредитните институции и проекторешение на Временната бюджетна комисия за промени в няколко банкови закона. От БСП останаха против. Казусът КТБ поставяме на вниманието на депутата от левицата Георги Търновалийски. Питаме го от капитал или от ликвидност всъщност се нуждае банката. Какъв е вашият коментар, г-н Търновалийски?
Георги Търновалийски: Банката се нуждае и от капитал, и от ликвидност, но това, което не може вече да получи и то е загубено е доверието, което показва, че няма как тази банка да бъде оздравена. Това е нашата позиция.
Много време мина, много приказки се изприказваха, много действия не бяха извършени и сега остава единствено и само да изпълним това, което повелява закона.
Р. П.: Всъщност, това, което повелява законът – кажете го конкретно. Какво означава точно?
Г. Т.: Това, което повелява законът е да приключат одиторите, да приключи надзора, 6-месечния срок, БНБ, която има задълженията и правата по закона за кредитните институции като компетентен орган да се произнесе – отнема лиценза на банката или банката продължава да функционира. Ако решението е да бъде продължено функционирането на банката – ясно, ако се отнеме лиценза има 20-дневен срок, в който трябва да започнат изплащанията на гарантираните влогове и започва процедура по несъстоятелност по Търговския закон.
Р. П.: Необходимо ли е да бъде прокарано специално законодателство за Корпоративна търговска банка? Това всъщност не е ли бягане от решението за фалит? Известна е вече позицията на БСП, че вие не подкрепяте една такава идея. Кажете аргументите за това.
Г. Т.: Аргументите за това са, че има закон, който е работещ, имаше достатъчно време, в което трябваше да бъдат предприети действия и БНБ да излезе с категорично решение за това. Отлагането с един месец или с два месеца няма да доведе до нищо добро за банката, няма да бъде оздравена, българските вложители няма да могат да получат средствата си. Идва зима. Една голяма част от хората очакват да използват тези свои спестявания, за да преодоляват трудностите. Това на първо място – грижата за хората. Второ, отново казвам, дори и да намерим ликвидност, дори и да намерим милиардите, за да попълним капиталната неадекватност, доверието няма как да го върнем.
Р. П.: Говорим за два милиарда държавна гаранция за фонда за гарантиране на влоговете, нали?
Г. Т.: 2 милиарда и 4 милиарда за попълване на капитала – това са 6 милиарда.
Отново казвам, важни са вложителите, които много време очакват средствата си, важно е това, че ние не трябва да позволяваме публичен ресурс да бъде пилян, тъй като тази банка няма как да бъде оздравена. Вие вярвате ли, че ще има вложители, които ще оставят средствата си в банката въпреки, че имаме оздравяване? Изгубено е доверието. Няма как да се случи това.
Р. П.: За да бъде върнато това доверие обаче се налага намесата и на правосъдната система, задължително условие в този смисъл и ви ще настоявате ли за съдебни дела за събиране на лошите кредити на КТБ?
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие – да..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..