Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойо Вартоломеев е отличен с почетното звание „следовник на народните будители”

Стойо Вартоломеев директор на издателство „Хермес”  е носителят на почетното звание „Следовник на народните будители” за тази година. 

По традиция церемонията се провежда в навечерието на Деня на народните будители от сдружение „Мемориал на духовността” в Народна библиотека „Иван Вазов”. Званието се присъжда  на известен  пловдивчанин за неговия принос в полето на духовността.  

Събитието се осъществява с подкрепата на библиотека „Иван Вазов”, Общински читалищен съвет и съдействието на община Пловдив. 

Носители на титлата „Следовник на народните будители” досега са проф. Асен Диамандиев, проф. Огнян Сапарев, проф. Радка Колева, Стефан Шивачев, Божана Апостолова, Любозар Фратев, Георги Райчевски, доц. Кирчо Атанасов, Анастас Маринкев и Пенка Калинкова. 

Чуйте в звуковия файл какво каза за Радио Пловдив „Следовника на народните будители” Стойо Вартоломеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ива Спиридонова: Важно е да останеш вода!

Поетесата Ива Спиридонова ще представи довечера в клуб „Петното“ своята нова стихосбирка „Разплакана пръст“.  В премиерата ще участват редакторът на книгата Симеон Аспарухов и поетесата Любел Дяков. „ Опитах се по някакъв начин да обърна вътрешните очи на човека към него самия, за да може той да разбере, че е доста лесно и доста..

публикувано на 21.10.25 в 15:36

Снежана Фурнаджиева показва нова изложба в галерия "Аспект"

Художничката Снежана Фурнаджиева представя тази вечер нова изложба живопис в пловдивската галерия "Аспект".  Картините  на дългогодишния председател на Дружеството на пловдивските художници отразяват един преходен период, който съчетава познатите досега техники с нови творчески похвати.  А в  тях намират отражение дълбоки философски и религиозни..

обновено на 21.10.25 в 09:51

"Жанет 45" издаде втората стихосбирка на Катя Димитрова

Поетесата Катя Димитрова получи поощрителната награда от 15-тия националния конкурс за поезия „Добромир Тонев“, за първата й стихосбирка „Плач по всички жени преди мен“. Дебютната й книга излезе през 2023 г., а неин редактор е Георги Господинов. Новата книга на младата авторка „ Птица със страх от високото “ e отново издание на „Жанет 45“...

обновено на 21.10.25 в 09:15

Пловдив отбелязва 100 години от рождението на Борис Димовски

Изложба с творби на художника Борис Димовски ще бъде открита  в Къщата на Верен Стамболян в Пловдив. Творбите са част от богатата художествена колекция на Общински институт „Старинен Пловдив“.  На събитието, организирано от екипа на института, ще се състои и пловдивската премиера на документалния филм „Борис Димовски, несъгласният“. Ще присъстват..

обновено на 20.10.25 в 16:44

Великите европейци - Пол Маккартни, втора част

Кой знае какво си мисли сега Пол Маккартни, когато не е стар, на цели 64, както пее в песента си, а вече на 73. Чудя се колко често се връща към годините с „Бийтълс”, които за него преминават наистина като сън – понякога прекрасен, понякога отвратителен, но при всички случаи сън, след което се събуждаш в друга Вселена. Ако погледнем назад, поради..

публикувано на 20.10.25 в 12:48