Известният перкусионист и певец Калин Вельов е вложил време и енергия и в създадената отскоро Българска музикална асоциация, на която е изпълнителен директор, а джазмена Антони Дончев диригент на Биг бенда на БНР е председател на Управителния съвет.
Заедно с Васил Гюров, Емил Димитров-син, Краси Куртев от "Акага", Митко Кърнев от Д2 и Пейо Пеев , те работят за каузата да се подобри музикалната среда, музикантите сами да си помогнат, като се обединят музиканти от класически формации, фолклора и поп музиката.
Такива организации в развитите страни съществуват още от 70-те години и във времето са станали толкова влиятелни и силни, че не се случва музикално събитие или не се гласува музикален закон без тяхно съгласуване.
Абсолютно всички са „за” такова обединение – всички музиканти, музикални институции, всички харесват идеята. Много са интересни разговорите, това нещо отнема време и ентусиазъм и силна организация, която трябва да се случи.
Българската музикална асоциация иска да обедини всички музиканти и музикални институции, за да може по този начин вече веднъж да се изгради мрежа, дори и информационна, за да се разменят идеи, да се размени кои са приоритетите, по които трябва точно да се работи за музикалната среда в България, отделно вече обединени съвсем спокойно може да се говори и с държавата, на парламентарно ниво вече може да се говори, когато има една организация, която обединява всички музикални и ги представлява. Да не говоря колко много други неща могат да се случват вследствие на това, че има изградена една цяла музикална структура.
Асоциацията започна "турне" от срещи в Пловдив , Пазарджик, Стара Загора, Бургас, Сливен, Ямбол, Котел и Широка лъка.
В Пловдив срещата беше с представители на Държавна опера-Пловдив, Националното училище за музика и танц "Добрин Петков", ансамбъл "Тракия" и АМТИИ.
Интервюто с Калин Вельов - за участието му в Българска музикална асоциация и за последния му музикален проект, чуйте от звуковия файл.
Новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ - „Ромео и Жулиета: любовта като обред“ ще бъде представена премиерно тази вечер в село Паталеница на традиционната открита сцена в училище "Константин Величков". С постановката се отбелязват 25 години от първото представление на спектакъла. С него шекспировите театрални лета и се ражда..
В това знойно лято да си спомним за Елена Рьорих, една изключителна личност, която твърди, че всяка минута от живота ни има своето значение. С издателя Валентин Марков припомняме нещичко от живота на тази интересна дама - учен, мистик и философ. Бъдете с Радио Пловди, интересно е..
Участниците в 29-я Международен фолклорен фестивал обмениха опит в традиционната среща при кмета Костадин Димитров. С изрисувана гилза от военните действия в Украйна съставът от там направи препратка към ролята на културата в тежки времена. Гилзата е паднала в родния град на танцовата група и е гравирана с традиционни фолклорни мотиви от местен..
Пиесата „Разстоянието“ от Тиаго Родригес откри фестивала в Авиньон на 7 юли 2025 г. Този спектъкъл, с копродуцентството на Драматичен Театър Пловдив, ще се играе и на "Сцена на кръстопът" на 17 и 18 септември. Гост в Авиньон бе директорът на театъра Сузана Арутунян - Василевска, която разказа за представлението във Франция и фестивалната..
Древна кариера за производство на глина от римския период разкриха археолози в обект в близост до детска градина в централната част на Пловдив. Находките правят историческа връзка с проучвания от предходни години в съседни имоти и оформят зоната като производствен център на керамика. Повече за археологическите проучвания разказва археологът София..