Водният сектор у нас не е реформиран. Близо 20 години политиците не искат да направят тази реформа. Главата „Защита от вредно въздействие” в Закона за водите е чисто декларативна и лозунгова, а разписаните в нея разпоредби са необезпечени както кадрово, така и финансово.
Това заяви в Пловдив Асен Личев, директор Дирекция „Управление на водите“ в Министерство на околната среда и водите.Той, заедно с четиримата директори на басейнови дирекции в страната представиха изискването на Европейската комисия за разработване на Планове за управление на речните басейни. Те трябва да са готови до края на 2015-та и ще важат за периода 2016 – 2022 година.
Тези планове ще са основен инструмент за управление на водите в България и на практика са условие да се извърши реформа на водния сектор. По думите на Асен Личев от екоминистерството, Плановете за управление на речните басейни засягат цялото население на България – от обикновения човек до министър-председателя.
Затова институциите започват кампания за популяризиране на тези планове с цел да се ангажират гражданите и фирмите. Всеки един трябва да заяви какво иска от държавата – каква вода трябва да му бъде предоставена за пиене и съответно за производство - обяви експертът по водите.
Четирите басейнови дирекции работят и по изготвянето на Планове за риска от наводнения, които ще важат за следващия програмен период за страната ни – обясни Никола Кърнолски, директор на Басейнова дирекция Източнобеломорски район със седалище Пловдив.
Що се отнася до причините за наводненията в страната това лято, експертите са категорични, че те се дължат основно на изключително интензивните валежи – между два и пет пъти над нормите. При наводнението в Аспарухово главната причина е незаконното строителство, а в Мизия – остарялата система на дигите и неизпълнени задължения на кметовете.
Независимо, че е лош Законът за водите, ако беше приложен, нямаше да се стигне до такива размери на пораженията – категоричен е Асен Личев от екоминистерството.
Зачестяват случаите на сериозни измръзвания в резултат на употреба на райски газ, предупреждават лекарите от УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Млади хора постъпват с дълбоки кожни увреждания, които изискват продължително и сложно лечение. Измръзванията са вследствие на държането с бедра на бутилките, от които се пълнят балоните с газа. При употреба..
Втори ден продължава изборът на председател на Адвокатската колегия в Пловдив. За поста с 3-годишен мандат се състезават 2-ма претенденти – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Името на новия председател на Адвокатската колегия ще стане ясно до края на деня, тъй като гласуването преминава при голяма избирателна активност, каза пред Радио Пловдив..
Всички плодове, наблюдавани от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), поскъпват през седмицата, показват данните за периода 20 - 24 януари. Най-голям е ръстът при мандарините и ябълките - със съответно 8,5 на сто до 2,61 лева за килограм и с 7,4 на сто до 1,83 лева за килограм. Цената на портокалите е с 5,1 на сто нагоре и те..
Днес до обяд времето ще се задържи мъгливо в котловините и низините. Около и след обяд видимостта временно ще се подобри. Над източната част от страната облачността ще се разкъсва и намалява и след обяд там ще преобладава слънчево време. Над западните и централни райони от обяд високата облачност ще се увеличава и ще се вплътнява. В повечето райони..
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния му принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и..