Национална научна конференция посветена Иван Евстратитев Гешов, се провежда в Историческия музей - Пловдив. Тя е съвместна инициатива на Българската академия на науките и РИМ и представя в доклади и дискусии делото на Гешов, като държавник, общественик и учен.
За приноса му към България и връзката с днешното време e интервюто на Живка Танчева с доц. д-р Даниел Вачков от Института по исторически изследвания на БАН.
Иван Гешов е министър-председател на България (1911-1913), народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания. Председател и на Българското книжовно дружество , Българската академия на науките (1911-1924) и Българския червен кръст (1899-1924). Бил е и финансист и управител на БНБ.
Изложбата „SPACE TRANSIT“ се открива във вторник, на 28 март, от 18.30 часа. Художникът показва 36 картини, които комуникират с абстрактни вселени от мисли, емоции и чувства. От известно време, Христо Бозуков живее в Нидерландия, като голяма част от творбите за тази изложба са правени там. В картините се виждат светове с графитени..
Авторът е водещ на предаването "Алтер его" по Радио Пловдив Петър Краевски е тазгодишният носител на наградата "Чудомир". Журито с председател Йордан Ефтимов е отличило неговият разказ "Глобализмът и аз" за най-добър хумористичен разказ, публикуван през 2022- ра година. Това е най-старото литературно отличие, което се връчва без прекъсване от 1969..
Лекция на тема „Северен Ирак: Спасяване и опазване на ръкописи във времена на опасност“ ще бъде изнесена в Народна библиотека „Иван Вазов“ от 16.30 часа. Лектор е консерваторът на хартия в Националната библиотека на Гърция д-р Николас Сарис. Той разказва за спасяването и опазването на ръкописи от Северен Ирак, застрашени от военния..
Пловдивската Галерия "Резонанс" празнува своя 13-ти рожден ден с изложба "13 нюанса на резонанса". Създадена като галерия за съвременно изкуство, "Резонанс" отваря врати на 22 март 2010 г.. Мисията на "Резонанс" и на нейната създателка галеристката Антония Димитрова , е да показва изкуството на български и чужди артисти, изявяващи се чрез всички..
Годината 1911 е към края на Бел епок, щастливото европейско време между Френско – Пруската и Първата световна война. Тогава Морис Метерлинк, белгийски поет, драматург и философ, получава Нобелова награда за литература „като оценка за неговата многостранна литературна дейност и особено за драматургичните му произведения, които се отличават с..