На 8-ми ноември в Градска Художествена Галерия в Пловдив се открива 42 - та самостоятелна изложба на живописецът Петър Пиронков. Наследник не само на една от най - редките съвременни живописни школи – „Пловдивската”, чийто съосновател е баща му маестро Енчо Пиронков, негов духовен и житейски учител, но и на Римската художествена школа – едно събирателно име за изкуството в неговите най - върхови изяви.
Почитателите на творчеството на Пиронков ще имат възможността да се насладят на една монументална микеланджеловска музейна живопис, носеща характерните белези на днешната епоха и интимността на калдаръмения мирис на Стария град. Рядко съчетание, но постигнато със замаха на жеста и четката и безкомпромисност по отношение на духовния заряд, казва за творбите му Вида Пиронкова.
Публиката на Пловдив ще има възможността да се наслади на една монументална микеланджеловска музейна живопис, носеща характерните белези на днешната епоха и интимността на калдаръменият мирис на „Старият град”. Рядко съчетание, но постигнато със замахана жеста и четката и безкомпромисност по отношение на духовния заряд.
Петър Пиронков е роден на 8-и септември 1977г. в София. Завършва Национална художествена гимназия „Илия Петров” специалност Живопис в София. Художникът се дипломира през 2003г. в специалност „Живопис” в класа на проф. Александро Троти, в Държавна художествена академия за изящни изкуства гр. Рим, Италия.
Работи в областта на камерната и монументална фигуративна живопис. В периода 1996-2014г. участва в общи изложби и пленери в България и чужбина. Носител е на първа наградаза живопис „Перикле Фацини” 1999г и „Златно перо” 2011г. Негови творби са притежание на галерии и частни колекционери в Италия, Франция, Белгия, Гърция, Великобритания,Германия, Холандия, Австрия, Русия, Китай, САЩ, Венецуела, Мексико, Швейцария и др.Творецът има над тридесет самостоятелни изложби в България и по света.
Ателието на Петър Пиронков се намира в смолянския квартал Устово до една от уникалните възрожденски къщи - Шереметевата. Преди време творецът реставрира даром алафрангата на тази къща, която беше застрашена от падане.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..