Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият дълг да не се харчи, да остане във фискалния резерв

Нов вариант за актуализацията на бюджета подготвя кабинетът на Бойко Борисов. Внесеният от служебния кабинет на Георги Близнашки проект ще бъде оттеглен. Дефицит за 2014 г. в размер на 3.7% и  допълнително дългово финансиране в размер на до 4.5 млрд. лв. в рамките на годината, предвижда проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България, който бе публикуван на страницата на Министерството на финансите. С коментар за това наложителен ли е поредния спасителен екшън план на икономиката ни, гост в „Точно днес”  е депутатът от РБ Мартин Димитров.

Страшно ли е реалното състояние на държавните финанси?

Мартин Димитров: Наистина е обезпокоително. Кабинетът Орешарски остави едно доста тежко наследство като неизпълнени приходи и нарочно заложени завишени приходи, които след това напълно логично не се изпълняват като отвори сериозна дупка в държавните финанси. Ако помните първия дебат за актуализация на бюджета в средата на тази година, ние поискахме едно ключово нещо – именно преглед и намаляване на излишните държавни разходи като основен елемент за стабилизиране на държавните финанси. Тогава това не беше възприето. Сега виждам обаче, че първите действия на новия финансов министър са именно в тази посока. Макар, че е края на годината той е намерил начин да съкрати 120 милиона лева от това, което беше предвидено като увеличаване на разходите от служебния кабинет, което е добре и показва правилно мислене. Но още по-важното е догодина бюджетният дефицит да падне под 3 %, което означава, че процедурата за свръх дефицит, която неминуемо сега ще започне от страна на Европейската комисия, да бъде преустановена и България да изглежда като стабилно място за инвестиране ако искаме да раздвижим българската икономика.

Р. П.: Неизбежно ли е емитирането на нов дълг от 4,5 милиарда лева?

М. Д.: Сега положението е доста по-сложно и трябва да има емисия на дълг ако искате като буфер предвид възможните рискове. Друг е въпросът, че ние ще настояваме част от тези пари да не бъдат харчени, да останат във фискалния резерв, но нека, нека да има по-голям буфер.

 Р. П.: Как ще коментирате думите на вицепремиера Ивайло Калфин, който вчера каза „дори министрите в кабинета вече не смятат управлението за дясно”?

М. Д.: Бих казал следното нещо: ако искаме това правителство да е успешно, то трябва да бъде дясноцентристко, а пътят за икономически растеж може да бъде единствено дясноцентристки. И по-конкретно какво означава дясноцентристки? Това означава не увеличаване на разходите, свиване на разходите и растеж на икономиката и всичко това защо, за да има инвестиции и нови работни места. Така че ако искаме кабинета да е успешен той може да бъде само дясноцентристки.

Орязването на разходите на министерствата,  как ще се актуализира бюджетът на здравната каса, какви промени се предлагат в банковото законодателство, позволяващи чрез повече банки да се изплащат гарантираните влогове на депозантите  - на тези и други въпроси отговорите на Мартин Димитров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21