Напрежението между партиите в Реформаторския блок нараства, а раздорите в коалицията придобиха нови измерения – словесна престрелка под формата на язвителни вицове, замаскиращи подхвърлени упреци и отказ на коалиционни партньори да седнат един до друг в телевизионо студио.
Антоанета Христова: Почнахме да си говорим с много метафори особено сферата на управляващата група. Спомнете си песните, които бяха сигнал-послание за другата страна по време на преговорите, сега вицове. Знаете ли в психологията кога се казва, че човек в комуникацията използва много метафори? Тогава, когато има много емоция, но не може да я изрази вербално, т. е. не може да я изкаже, не може и да я извика. Още от създаването на Реформаторския блок ние знаем, че там има проблеми. Те са на ниво, първо, идеологическо, говорим, че ДСБ е много по-вдясно отколкото примерно една България на гражданите, та даже и СДС. Там има хора, които нямат обща история, които по различен начин са развили своята политическа биография и тя по някакъв начин не е приемлива като развитие от страна на партньора. И в тези междуличностни и междуидеологически различия е заложен ключът, то не е ключ, заложен е конфликтът. Така че това се очакваше, то не е нещо, от което всички ние сме изненадани. Може би сме изненадани от това, че те все още се държат здраво и че все още Реформаторския блок съществува. Това е изненадата. Не са изненада конфликтите.
Когато се прави една коалиция в политиката – това не е като в семейството да се вземеш и по любов, обикновено се вземат по ясно разписан интерес, с ясно поставени цели и път за постигането им. Надявам се те да го имат вътрешно разписан и ми се струва, че всичките елементи на Реформаторския блок разпознават своя интерес в тази група.
Не мисля, че ще има сътресение в управлението ако нещо там стане, пък и то не е казано, че те ще излязат от голямата коалиция – т. е. всеки си има своите министри, своите цели, своята борба в съответния ресор и в момента наблюдаваме бурята в чашата на реформаторите, която именно, защото е видима, е ето, това е още нещо, което казват и хората в политиката – никога не си показвайте мръсното бельо публично, защото избирателя не обича да го вижда, веднага се отблъсква от този, който му го показва и по този начин се отмества основната тема какво става с политиките, как върви примерно сега приемането на бюджета, а той трябва да бъде основната тема.
По-големият въпрос не е ли това как организация, която не може да се разбере отвътре ще управлява страната? Тези вътрешни различия няма ли да им попречат да участват успешно в управлението на държавата? Подобно на политическата арена не е ли в криза и нашият патриотизъм, който беше буквално нокаутиран след боксовия мач, в който Кубрат Пулев загуби срещу украинеца Владимир Кличко? Измеренията на националната ни гордост, която ни донесоха с второто място на Детската евровизия Крисия и близнаците Хасан и Ибрахим? Кога ще излезем от това самосъжаление, че за нищо не ставаме, че едва ли не сме нещастници и т. н.?
На тези и други въпроси можете да чуете отговорите и коментара на Антоанета Христова.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...