Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двоен празник чества катедралният храм “Св. Александър Невски“

Богомолци от цялата страна се стичат за освещаването на храм - паметника

Днес се навършват 90 години от освещаването на храм-паметника“Св. Александър Невски“. Светата литургия за празника  отслужи патриарх Неофит. Решението за издигане на храм, като паметник за Освобождението на България и в знак на признателност към руските освободители, е взето още на 14 април 1879 г. от Учредителното Народно събрание. 

 За патрон е избран Св. Александър Невски – покровителят на Русия, на чийто празник Царят Освободител, император Александър II, чествал имения си ден. Решено е храмът да се строи изцяло от дарения, а основният камък е положен в началото на 1882 г. 

Заради идеята църквата да  стане катедрален съборен храм се налага промяна на архитектурния й план и затова изграждането й започва едва през 1904 година. Дотогава от дарения са събрани около 1,6 млн. лв., а изчисленията са, че цялата постройка ще струва 2,5 млн. В крайна сметка храмът е завършен през 1912 г. и разходите далеч надвишават първоначалните сметки като стигат 6 млн. лв.  

Най-забележителната външна характеристика на храма са позлатените му куполи. При построяването си, той се превръща в първа по големина, напълно завършена и действаща православна катедрала на Балканския полуостров.Храмът може да побере около 5 хил. богомолци.

През 1916 г. църквата е преименувана на „Св. Св. Кирил и Методий“, но три години по- късно  Народното събрание отменя това решение. Цели 42 години след полагането на основния камък настъпва най-тържественият ден в историята на църквата-паметник – нейното освещаване. За извършване на ритуала са определени три дни – 12, 13 и 14 септември 1924 г.

Сега Светият Синод реши 90-тата годишнина от освещаването на катедралния храм да съвпадне с храмовия му празник - деня на Св. Александър Невски.

Именно в годината, в която отбелязваме годишнината на храма-паметника, който впоследствие става и патриаршеска катедрала, Българската православна църква получи акт за собственост върху него. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

УХТ провежда форум за идеите на млади учени

Университетът по хранителни технологии в Пловдив  е домакин на кръгла маса за млади учени по проекта "Инкубатор на млади таланти".  Събитието се организира от Сдружение "Асоциация на младите учени" и е финансирано по европейската програма "Еразъм+". Представители от бизнеса, образованието, администрацията, научните организации и..

публикувано на 30.09.24 в 06:57

Мъж с трансплантирано сърце се разходи с кардиолога си в Смолян

Димитър Костов, който от една година живее с трансплантирано сърце, се включи в инициативата днес „Разходи се с кардиолога си в Смолян“. В световния ден на сърцето десетки смолянчани преминаха през информационния пункт в центъра на града, консултирайки се с кардиолози от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян и се присъединиха..

публикувано на 29.09.24 в 16:33

Вятърът събори голямо рекламно пано в Северната индустриална зона

Въвежда се ограничение на движението на надлеза до бившия завод "Ален мак", в посока Труд. Причината е премахване на голямо винилно рекламно пано от фасадата на сградата, което се е скъсало от вятъра.  До приключване на работата на екипите на пожарната, автомобили ще се пропускат само в лявата лента. От ОД на МВР апелират шофьорите  да преминават..

публикувано на 29.09.24 в 16:13

Протест за градски автобуси от Труд до Пловдив блокира трафика за Карлово

Жители на село Труд блокираха пътя за Карлово в отсечката от центъра на селото до кръговото движение за село Строево. Протестът им е срещу липсата на удобен и устойчив автобусен транспорт до Пловдив. Те настояват за възстановяването на автобусната линия № 1, която преди повече от 10 години бе спряна, а оттогава единствената им връзка е маршрутка № 5...

публикувано на 29.09.24 в 13:26

Две донорски ситуации дадоха шанс за живота на петима пациенти

Две донорски ситуации за 24 часа в УМБАЛ “Свети Георги” дадоха шанс за живот на петима.  Първата донорска ситуация даде шанс за живот на четирима души. След установена мозъчна смърт при 56-годишен мъж близките му се  съгласяват да дарят органите му.  Ситуацията е реализирана в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, от екипа на болницата с координатор д-р..

обновено на 29.09.24 в 12:17