Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абсурдният избор  на Бинев е имиджово несъответствие

Явор Гъпдев

 Смут и буря от възмущение сред творческите среди у нас.

Изборът на Слави Бинев за председател на Комисията за култура и медии в Парламента бе определен от тях като обида и позорно пренебрегване на на тази така съществена за цивилизационните напъни на държавата да бъде  не само забелязана, но и призната територия на духовност, равнопоставена с останалите  безспорно  утвнърдени в  еманципирана Европа. Би звучало  смешно, ако  нямаше толкова  многозначен заряд  подобно питане в мрежата, взривена от реакции като  това: А сега Кубрат Пулев кога ще оглави Националната опера?! Сред търсачите на алтернативни културни убежища, по принуда извън страната ни, са артисти, художници, издатели. Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев стигна дори и по-далеч в открито писмо със заканата си да  сезира ЕК и ЕНП, за това, че културата в България е жестоко дискриминирана.  Режисьорът Явор Гърдев – в очакване на въпросите ни:

РП - Каква беше  Вашата първоначална реакция след  новината за избора, а и след това по-късно, за да  стигнете до  усещане, че има  и някаква прагматика в подобен подход при избора?

Явор Гърдев:  - Аз съм далеч от идеята да драматизирам, защото Българската държава през последните години ни поднася толкова изненади, че аз започвам да свиквам с тях. Дори и когато човек има някаква защитна настройка, по-скоро реакцията е „А – а-а” отново. В този смисъл тези ходове започват да издават системност, а не  някаква неочакваност. Това е характерно за обществените процеси у нас през последните години, но повтарянето е с педантично постоянство, т.е. има опит от страна на държавата тя да наложи нормата, че това е нормалното положение на нещата.

РП: Дали пък този избор не алага у нас убеждението, че хората трябва да бъдат възпитавани в по-различни от досега утвърдените културни стандарти?

Гърдев: Страхувам се, че никой не е имал предвид нещата по същество – че хората трябва да бъдат възпитавани каква да бъде културата. По-скоро става въпрос за разпределение на зоните на културата, по които текат съответните финансови потоци и това се случва все повече без оглед на предмета или сферата.

РП: Слави Бинев е човек от ъндърграунда в съзнанието на хората като цяло, за него е известно, че е свързан с верига от нощни клубове, с няколко скандала, с чалга, представителен църковен сан обаче и още в биографията си факта, че е избран за евродепутат.....

Гърдев: Все пак по Конституцията на България депутатите могат да бъдат избирани и избраните депутати след това  могат да бъдат избирани и за членове и председатели на  комисии. Проблемът не се състои в това дали е юридически чисто присъствието на Слави Бинев в тази комисия, а в това, че в обществото освен икономически интереси и юридически регулации съществува някакъв дух на общоприети неща и ценности. Скандалите идват не от това, че не се признава някакъв избор, а в особената недипломатичност и политическо късогледство – изкуството на политиката е от наличния избор да се избере една ситуа;ция, в която системата би могла да работи. Случва се обратното – постоянно се залагат бомби в системата, спомняте си до какво доведе изборът на Пеевски. В българската политика има криза на неразбиране за това  какво е уместно да се прави, какво е политично и дипломатично да се прави. Политическата класа не разбира това. Тя е редуцирала разбирането си за общество до регулация на интереси само, кето означава, че не владее изкуството на политиката.

Повече чуйте от интервюто на  Веселина Пеева с  режисьора Явор Гърдев тук:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34