България и подкрепата, която страната получи от страна на Европейската комисия - по отношение на "Южен поток", за влизане в Шенген и с размразените средства по ключови програми - това са темите на разговор с Даниел Смилов – политолог, специалист по сравнително конституционно право, програмен директор „Политически и правни изследвания” на Центъра за либерални изследвания.
Според него "рогът на изобилието" във вид на добри новини е естествено следствие от принципната позиция на страната да следва правилата на ЕС.
Според него може би наистина това е важното в последните събития, че България все пак устоя позицията си на лоялен член на Европейския съюз и в крайна сметка ние трябва да знаем, че нашата съдба е свързана с държавите от Европейския съюз, ние сме част от тези държави и това, че има позиция, която е формирана в Брюксел, създава за България задължения. Това е в основата на тоя конфликт, който се получи.
Естествено всички искат България да има директни икономически ползи от проекти, но ако тези проекти не са съобразени с общите правила, които се следва в ЕС, те няма как да бъдат реализирани. Това е простият факт около Южен поток и ние няма как да го заобиколим. Разбира се, Русия сама преценява дали един проект е изгоден ако е построен по тези правила или не и това, което се случи при гостуването на президента Путин в Турция явно беше, че те са преценили, че при такива условия проекта не е изгоден.
Това са основните параметри, при които се вземат тези решения и за мен е много позитивен факт, че България ясно показа къде стои, ясно заяви своята позиция, пак казвам, на лоялен член на ЕС. Това в дългосрочен план според мен ще има много, много големи изгоди за страната, а не става дума само за спиране или пускане на някакви фондове от Брюксел, но когато ние ясно заявим позицията си като член на едно семейство, имайте предвид, че все пак това е семейството на най-богатите държави в света.
Ако сравняваме икономическите обеми ЕС е една икономика от 16 трилиона евро, Русия както и да я смятаме е не повече от 3 трилиона евро, така че това са пропорциите и тези, които се опитват да ме убеждават, че тясно свързване с Русия за сметка на ЕС е изгодно за страната, според мен грешат- коментира Смилов.
Повече чуйте в интервюто с него.
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..