Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивската опера разказва с танц зимната приказка "Лешникотрошачката"

Отново след много години на пловдивска сцена се поставя класическо балетно заглавие. Премиерният спектакъл на „Лешникотрошачката” от Чайковски ще бъде тази вечер от 19 часа в Градския дом на културата „Борис Христов”.

Хореографията на един от най-красивите балетни спектакли е дело на Боряна Сечанова, директор на балет „Арабеск”, която сътворява вълшебна феерия с танцуващи балерини на палци. Художникът Иван Токаджиев й помага, като превръща сцената в бяла приказка с над 500 метра тюл. В „Лешникотрошачката” се включва и любимата на децата Госпожа Опера, която се преобразява в Снежна кралица и твори вълшебства заедно с майстора на играчки Дроселмайер.

„Лешникотрошачката" се ражда през 1892 г. в Мариинския театър в Санкт Петербург. От тогава балетът се поставя по традиция всяка година по Коледа. Либрето е на Всеволожки - Петипа, по едноименната приказка на немския музикант, писател и художник Ернст Теодор Амадеус Хофман. 

Държавна опера Пловдив пренася празничната традиция на световните оперни театри като включва в афиша си коледните заглавия  „Лешникотрошачката”, „Хензел и Гретел” и „Бохеми”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва 46-то археологическо лято на Юнаците

Два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците , край Пазарджик, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и доброволци от..

публикувано на 12.07.25 в 17:32

В "Срещите" за радиото и неговото бъдеще

Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио..  Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка.  Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..

обновено на 12.07.25 в 09:57

Премиера на балетната класика "Лебедово езеро" на Античния

Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“.  Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..

обновено на 11.07.25 в 09:44

Журналисти от Радио Варна с изложба за войната в Украйна

Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон.  Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..

обновено на 11.07.25 в 09:43

Учредяват награда "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..

публикувано на 10.07.25 в 15:10