Бившият вицепремиер и министър на икономиката в кабинета "Сакскобургготски", оглавяващ и други министерства в две правителства, коментира за Радио Пловдив две теми: ситуацията около газопровода Южен поток, за който руският президент каза, че България губи 400 милиона евро годишно, а настоящият икономически министър Лукараски заяви, че подобни суми са спекулативни, и проектобюджета на страната ни за 2015г., който влиза на първо четене днес.
Както преди една седмица със сигурност не знаехме, дали Южен поток ще се случи, така и днес, според мене, не знаем дали със сигурност няма да се случи. Разбира се, днес вероятността да се провали е доста по-голяма, тъй като това беше обявено вече и както по-късно в разговора може би ще стане ясно част от причините, или по-голямата част от тях, вероятно изобщо не са в България.
На въпроса какво всъщност губи България, като не печели нищо от Южен поток , г-н Василеl коментира:
Голяма е кашата около Южен поток и около всички други енергийни проекти, които България прави или не прави, защото те всъщност са правени, те са измислени приблизително от едни и същи хора и започват и се провалят по един и същи начин. Те се правят изцяло непрозрачно, зад затворени врати, от малка група хора, които не знаят точно за какво преговарят. Тук оставаме с впечатление, че всички хора, които преговарят за Белене, Южен поток и евентуално и за други проекти, които се провалят, например Бургас – Александруполис, преговарят по следния начин – те решават, че трябва да има енергийни проекти, решават, че трябва да се изразходват едни страхотни милиарди, които се увеличават горе – долу с милиард лева в рамките на разговорите или на преговорите, никой от обществеността не знае колко точно струва този проект, никой не знае България печели или губи от този проект, колко и защо, изобщо какъв е финансовия модел.
Втори въпрос, защо е полезно българската държава чрез свои търговски дружества, било то Булгаргаз, НЕК, няма значение точно как се казва дружеството, защо трябва държавата да е собственик на тези проекти? Аз лично не смятам, че държавата е добър стопанин, както виждате тя очевидно не е.
Така че изцяло съм недоволен от начин, по който България проваля всичките си големи енергийни проекти по един и същи начин.
България днес има газ и ток, без да има Южен поток в момента, т. е. и да няма Южен поток ние вероятно ще имаме руска газ, тъй като си имаме тръби в момента, друг е въпросът, че Южен поток не само за България, а за много държави в Югоизточна Европа предимно от Европейския съюз щеше да доставя повече газ.
Защо толкова години говорим за енергийни диверсификация и не си доизграждаме интерконекторните връзки със съседните държави за мен е загадка т. е. България като цяло не е особено ефективна в осъществяването на проекти, от които е заинтересована. Трудно ми е да обясня защо, просто не сме добри. Както и не сме добри в печеленето на международни арбитражи ако се налага. Т. е. ние като че ли всичко правим, всички тези проекти ги правим по един и същи лош начин, те накрая са провалят и неща да не бъда човекът, който ще прави прогнози какво ще стане на международните арбитражи, но ние горе долу и там със същото качество на работа според мен работим.
За бюджета за 2015г. , който влиза на първо четене в парламента днес, Николай Василев каза:" Ще мине, защото аз не чувам и никаква критика отникъде, всъщност партиите изобщо нито са леви, нито са десни, нито са с ясна визия, по-скоро България се движи по една инерция, която не знам накъде води, но почти никакви критики не чувам за бюджетния дефицит и това страшно ме учудва.
Р. П.: Най-силната ваша критика?
Н. В.: Най-силната ми критика е, че България се пързаля финансово по пързалката надолу без причина. Това е заради липсата на смелост и воля у всички управляващи и България манталитетно свикна да живее на дефицит, което е недопустимо.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...