Кратък поглед към историята показва, че това е един изцяло български празник. Началото му се свързва с един религиозен празник – денят на св. Седмочисленици. Един от тях (св. Климен Охридски) е патрон и на първия университет в България – Софийският университет. Точно там през 1902г. на 15-тата годишнина от основаването на учебното заведение за първи път се чества 8-ми декември като патронен празник на Алма Матер в София. И така повече от 100 години с кратко прекъсване през периода 1944-1962г. се чества 8-ми декември като ден на българските студенти и техните преподаватели.
Останалото го знаем – пълни курорти и празни университети, защото е неучебен ден. Всъщност малко внимание се обръща на факта, че известният студентски химн (Gaudeamus igitur) е всъщност кръчмарска поема от средните векове, която издига в култ разгулния студентски живот. Днес текстът е „изгладен“, но още личи първичният смисъл в някои куплети – „Да живеят девите, мили и красиви, Да живеят и жените, Дето нежно ни обичат, Кротки, работливи!“
Към студентския живот и неговото празнуване има и друга гледна точка и тя е видима от мнението на инж. Невена Начева - дипломирала се с пълно отличие преди дни от Университета по хранителни технологии в Пловдив.
„Студентският празник го свързвам с положените усилия за защита на изпити, дипломни работи и проекти. Разбира се, че имаше и весели моменти и безгрижни дни, но главната ми цел в университета бе преди всичко да се уча.“
Невена Начева завършва своята магистърска степен в петък (05.12.2014г.). Днес (08.12.2014г.) тя вече работи по специалността си в софийска компания. Не крие амбициите си един ден да види реализиран проекта, заложен в защитената дипломна работа, посветен на използването на мед в козметичната индустрия.
Невена е пример за факта, че ако пиеш по-малко на студентския си празник и учиш повече, няма да влезеш в поредната статистика за безработните млади специалисти. Но всеки си избира. На финала младата инженер Невена Начева цитира Мария Кюри – „Да черпим мечти от живота и да даваме на мечтите живот!“
Цялото интервю с Невена Начева и другия поглед към студентският живот и празници можете да чуете в аудиофайла.
Николай Киров е новият старши треньор на Ботев (Пловдив), съобщиха от клуба. Опитният специалист се завръща начело на “канарчетата”, като ще изведе отбора на тренировка в понеделник. В щаба на пловдивчанина влизат помощник-треньорите Атанас Рибарски и Лъчезар Балтанов, треньорът на вратарите Тихомир Тодоров, кондиционният треньор Тодор Георгиев и..
ПФК Локомотив Пловдив се раздели с още един от своите футболисти- Мартин Хайдаров. Той се съгласи да разтрогне по взаимно съгласие действащия си договор с черно-белите. Хайдаров е роден на 22 януари 2003 г. в Пловдив и като юноша е играл за Ботев и Левски. След това има повече от 2-годишен престой в ЦСКА 1948. Когато е на 20 години, халфът се връща в..
Представителният отбор на Ботев (Пд) се наложи с 2:0 над Хебър (Пазарджик) в първата си контрола от лятната подготовка. Контролата се проведе на клубната база на „жълто-черните“ в Коматево. Головете за Ботев отбелязаха Мартин Ситев и Мариян Вангелов. Николай Минков и Антонио Перера не взеха участие в срещата, тъй като изостават с подготовката и все..
Ботев (Пловдив) е спасен. Новината обяви Илиян Филипов в профила си във Фейсбук. Провелата се днес среща за бъдещето на клуба продължи близо 5 часа. На нея Антон Зингаревич официално прехвърли своите акции на Сдружение ПФК Ботев. Бизнесменът Илиян Филипов поема задълженията на клуба, които са в размер на близо 7 млн. лева. Както е известно,..
Локомотив и Ботев подлежат на текущ мониторинг заради дългове към НАП, за които обаче имат сключени споразумения за разсрочване. Общо пет отбора от елита на България са в тази категория – Левски, Ботев (Пловдив), Берое, Локомотив (Пловдив) и Спартак (Варна). Тези от Втора лига са Пирин (Благоевград), Хебър, Дунав (Русе), Етър, Фратрия и Крумовград...