Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравният министър да се занимава с орязания бюджет на болниците

Снимка: БГНЕС

Среща и с д-р Илко Семерджиев - бивш здравен министър от кабинета на Костов, сега председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. 

С него още за темата на линийките на спешната помощ и патрулките на полицията в акция по доставяне на здраве в махалите, или как българският лекар ще се чувства защитен? Д-р Семерджиев е първият директор и създател на НЗОК, и по темата пари и бюджет за здравеопазване той ще даде оценка от страна на пациент, и на съосновател на частен здравен фонд. 

Кажете моля как оценявате това, което върши вашия наследник, след доста години д-р Петър Москов – поиска с авангардна идея решение на проблема с битите лекари в ромските махали. Каква стъпка е това?

Илко Семерджиев: Нека само да спомена, че това не е авангардна идея, а още преди г-н Москов да стане министър на здравеопазването имаше сключено договорно споразумение между Центъра за спешна медицинска помощ в София и Столичната дирекция на вътрешните работи, така че това се практикува, просто д-р Москов едва сега е разбрал, че има такава практика. Нормално е, нормално е, когато колегите се чувстват застрашени или отиват на места, където има определени рискове да сигнализират в полицията и да поискат помощ. Така че идеята е добра, тя трябва да се развива, тя трябва да се реализира не само в София, а и в други градове.

Р. П.: Да, кажете сега обаче какъв е проблемът и  и къде се корени той. След като е имало такова решение в София защо продължава да има бити лекари?

И. С.: Нека да направя един паралел. В България има добри закони, но няма правоприлагане. Липсата на правоприлагане е големият проблем. Защото, когато говорим затова, че се посяга на колегите и то в тяхната благородна професия, когато отиват да помагат на хората, този факт очевидно не спира хора, които има хулиганска нагласа и те посягат. Но причината затова не е в Министерството на здравеопазването или в лекарите, а по-скоро в правоохранителните органи, които не са успели с времето да наложат такъв режим на поведение – правосъзнание у хората, че да не се стига до такива прояви. По-важно от всичко е превенцията и когато има някакъв нарушител той трябва по бързата процедура да бъде хванат, следствието да завърши в срок, да се повдигне обвинение, да видим наказание и съответно това да бъде пример за всички останали, така че да не си позволяват подобни действия, самоуправствени действия.

Р. П.: Да, но 227 нападения от началото на годината  никак не са малко, д-р Семерджиев, но няма нито един осъден, поне аз не знам. А вие?

И. С.: Това е проблем обаче на МВР, на следствие, на прокуратура и на съд, а не на здравното министерство.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42