Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките представя днес доклад за бюджет 2015 на държавата.
В аванс отговорите на въпросите ще се подобри ли бизнес климата у нас, ще се вдигнат ли цените и ръст или намаление на безработицатата ни очаква, търсим от директора на Института проф. д-р Митко Димитров.
Р.П.: Бюджет 2015 общо взето търпи критики в общественото пространство. Наричат го бюджет на статуквото, нереформаторски, консервативен, пица в кутия с двойно дъно. Вашият коментар?М.Д.: Положителен е фактът, че този бюджет успя или Министерството на финансите, респективно правителството, успяха да върнат бюджетния дефицит в 3-процентовата граница, т. е. това е сигнал за бизнеса и в България, и извън България, за потенциални инвеститори, че свръх дефицита от миналата година е било нещо случайно, т. е. страната продължава да бъде стабилна и това за мене е много важен сигнал и наистина заслужава да се отбележи. Понеже има различни оценки на значението на бюджета, аз искам пак да повторя – значи, това е сигнал за бизнеса, това е сигнал за средата за правене на бизнес в България, това не е отчет пред Брюксел, т. е. някой път се представя като ученици трябва да се отчетат пред учителката си, да не ги накаже и т. н. Не е това проблемът. Проблемът е за сигнала, който даваме на бизнеса в България и в света.
Р. П.: Т. е. очаква ли се в този случай подобряване на бизнес климата в страната, което пък би трябвало да доведе до увеличение на инвестициите?
М. Д.: Това е положителен сигнал по този пункт иначе неблагоприятните процеси, тенденции в средата си остават. Няма да бъде основателно да очакваме някакъв много голям растеж. Растежът, както знаете, е в рамките на 1 %, т. е. почти незабележим и в този смисъл той не е достатъчен, за да окаже влияние върху доходите – нещо, което да се почувства върху заетостта, върху доходите. В този смисъл следващата година пак ще бъде подобна на сегашната по отношение на растежа.
Р. П.: Т. е. икономически ръст прогнозирате около 3 %, така ли?
М. Д.: Не, не, много по-малко. Аз казах, че е ако над 3 %, над 3 – 4 % така се приема общо взето като нещо, което е сигурно, че едва тогава това ще се отрази върху доходите на хората и върху заетостта, т. е. процент под 3 – 4 % хората няма да могат да го почувстват като реално положително развитие.
Р. П.: Т. е. икономическият ръст ще е нисък и нестабилен, с една дума, или?
М. Д.: За съжаление той е стабилен, но е много ниско равнището...
............
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..