„40 ударени на пешеходни пътеки в Пловдив за два месеца” – тази черна статистика извежда във водещо заглавие днешното регионално издание „Твоят ден”. Данните са цитирани от общинския съветник Димитър Цветков, който съобщава, че само от 1-ви до 6-ти декември в Пловдив са блъснати 8 пешеходци, като двама от тях са загинали. Цветков е категоричен, че тежките случаи ще продължат, ако не се вземат мерки. Затова той настоява местният парламент да гласува 50 хиляди лева за осветяване на зебрите. Общинският съветник е убеден, че пешеходните пътеки трябва да бъдат оборудвани с LED осветление, за да намалеят инцидентите. „Твоят ден” цитира и коментара на съветника, че контролът за движението в Пловдив е силно занижен и в града не се следи за преминаване на тежкотоварни камиони. Законът забранява те да карат по булевардите, но всеки ден пловдивчани виждат нарушители – подчертава общинският съветник. Изданието цитира и отговора на общината, откъдето съобщават, че информацията на Димитър Цветков не е вярна. Наскоро в Пловдив бяха осветени 11 пешеходни пътеки на различни места – уточняват от местната администрация.
„Актьори газят вода до коляно в културния дом” – информира от първата си страница „Марица”. Вестникът пише за избилата подпочвена вода, наводнила приземния етаж на Градския дом на културата „Борис Христов”. Цитирана е читателка, подала до редакцията на вестника сигнал, в който твърди, че след всеки дъжд коридорът, който води към оркестрината в сградата, се наводнява. Читателката твърди, че водата често достига почти до коляното, а изпълнителите ходели по специално поставени скари, за да достигнат до гримьорната и кошарата за музикантите преди излизане на сцената. В помещението са пуснати маркучи, които да изпомпват водата, но и те не успяват да го отводнят. „Марица” съобщава, че е направена репортерска проверка, която е потвърдила, че сигналът е верен. Според работещите там същият проблем е съществувал и при стария Синдикален дом, който някога бил вдигнат върху мочурище. Очевидно проблемът не е решен и след мащабния ремонт за 20 милиона лева, продължил 9 години – обобщава всекидневникът. Уточнено е още, че общината се е оказала неинформирана за сериозния проблем. Зам.-кметът Стефан Стоянов призна, че знае за проникваща влага в дома, но не и за наводнения от такъв мащаб – допълва „Марица”.
Празничните светлини вкъщи увеличават консумацията на ток, което ще се отрази на декемврийските сметки. Това предупреждение на EVN публикува „Твоят ден” като уточнява, че дружеството е изпратило писма до 90 общини да обърнат внимание на потреблението на електричество. Опитът от предишни години показвал, че използваните временни обекти за организиране на базари, тържества и концерти харчели много електрическа енергия. Битовите потребители също се отпускали пред почивните дни покрай Рождество Христово и Нова година, като пускали по няколко уреда наведнъж. Изданието цитира и припомнянето от страна на EVN, че изключването на фурната 10 минути преди края на печенето на пуйката спестява 20 % ток. Телевизорите и компютрите не трябва да са включени в елмрежата, тъй като в режим на Stand-bay средната им годишнат консумация е съответно 79 киловатчаса и 110 киловатчаса. Сантиметър лед пък в камерата на хладилника вдига разходите за електричество до 75 на сто – припомнят още от EVN.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..