Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Към историята се обръщаме, когато настоящето невралгично боли

Покана за премиера тази вечер в клуб „Петното на Роршах”  - там ще се състои премиерата на историческия роман „Самуил – цар български” с неиздаван досега епилог написан от Димитър Талев преди повече от половин век. 

 Книгата се отпечатва във връзка с 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, която отбелязваме тази година. Анализ на романа – летопис за края на първата българска държава ще направи доц. д-р Живко Иванов – декан на филологическия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски”. С него разговаряме за темелите на духа, които ни правят повече българи и за мотивацията да направи представянето на книгата.

Според доц.  Живко Иванов историята, сама по себе си, не е толкова интересна, колкото интересът към действителността, имащ корени в историята. Посланията, които текстът отправя към днешното време, са интересни и  изданието изпълнява задачата да „оживи” трилогията на Талев.  Доц. Иванов подчерта, че тя е написана  заедно с други исторически текстове в края на 50-те години и точно по това време се появява и романът на младия Антон Дончев за Самуил. Така се получава препредаване на щафетата, каквато е мисията на историческия роман.

Трилогията на Талев не е само историческа, според доц. Иванов, защото в изданието намират място и ремарки, и спомени, които създават новия контекст на книгата.  Същественото е да се направи аналог със съвременното схващане за Самуил. Когато казваме  първия български цар, следва как днес Македония гледа на това, как и къде поставяме факта. 

Според Иванов фактите се възприемат в съвременния им контекст, като даде пример как ние гледаме на съвременните събития от историчеса гледна точка. Хората изучават историята, за да попълват дефицити в настоящето. Това събужда интереса към миналото и не трябва да се отнасяме към историята като към нещо, което се е случило отдавна и няма отношение към нас. Точно обратното е -  от история се интересувамо, защото сега много невралгично нещо ни боли и това ни насочва към историята. 

Повече чуйте от интервюта на Веселина Пеева в звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21