Покана за премиера тази вечер в клуб „Петното на Роршах” - там ще се състои премиерата на историческия роман „Самуил – цар български” с неиздаван досега епилог написан от Димитър Талев преди повече от половин век.
Книгата се отпечатва във връзка с 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, която отбелязваме тази година. Анализ на романа – летопис за края на първата българска държава ще направи доц. д-р Живко Иванов – декан на филологическия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски”. С него разговаряме за темелите на духа, които ни правят повече българи и за мотивацията да направи представянето на книгата.
Според доц. Живко Иванов историята, сама по себе си, не е толкова интересна, колкото интересът към действителността, имащ корени в историята. Посланията, които текстът отправя към днешното време, са интересни и изданието изпълнява задачата да „оживи” трилогията на Талев. Доц. Иванов подчерта, че тя е написана заедно с други исторически текстове в края на 50-те години и точно по това време се появява и романът на младия Антон Дончев за Самуил. Така се получава препредаване на щафетата, каквато е мисията на историческия роман.
Трилогията на Талев не е само историческа, според доц. Иванов, защото в изданието намират място и ремарки, и спомени, които създават новия контекст на книгата. Същественото е да се направи аналог със съвременното схващане за Самуил. Когато казваме първия български цар, следва как днес Македония гледа на това, как и къде поставяме факта.
Според Иванов фактите се възприемат в съвременния им контекст, като даде пример как ние гледаме на съвременните събития от историчеса гледна точка. Хората изучават историята, за да попълват дефицити в настоящето. Това събужда интереса към миналото и не трябва да се отнасяме към историята като към нещо, което се е случило отдавна и няма отношение към нас. Точно обратното е - от история се интересувамо, защото сега много невралгично нещо ни боли и това ни насочва към историята.
Повече чуйте от интервюта на Веселина Пеева в звуковия файл:
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..
2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение. "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..
Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..
"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев. "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той. Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..
Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател. Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..