ГЕРБ не се отказва от предложените спорни промени за пенсионното осигуряване, но може да ги промени. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов от Брюксел. Какво може да се променя адхок казва заместник-председателят на социалната комисия в Народното събрание Светлана Ангелова.
От нея и коментар за нападките срещу идеята родените след 1959 г. да избират дали да се осигуряват за пенсия и в частен фонд или да прехвърлят парите си изцяло към Националния осигурителен институт, както и защо в предложените от ГЕРБ текстове изборът е еднократен и не може да се променя?
Нека да започнем с началото на идеята за тази реформа и защо трябва да се подсили НОИ с избор на всеки от нас. Моля да разтълкувате от ваша гледна точка предлаганите промени.
Светлана Ангелова: Първо искам да започна с това, че тази промяна засяга само тези, които са родени след 31 декември 1959 г., които внасят вноска в универсален пенсионен фонд в размер на 5 %. За тези лица, когато дойде време да се пенсионират, е предвидено те да получат пенсия от НОИ, която ще бъде непълна, и тази пенсия, която ще получат от НОИ ще бъде допълнена някъде около 25 – 27 %, би трябвало да бъде допълнена от универсалния пенсионен фонд. Това, което ние предвиждаме като промяна засяга всички тези лица, които до момента се осигуряват във втория стълб – те да може да направят своя избор – дали да продължат да внасят тази вноска в размер на 5 % в универсален пенсионен фонд или ако решат могат да си изтеглят средствата по индивидуалните партиди, защото в универсалния пенсионен фонд всеки от нас има партида, там средствата са индивидуални, да бъдат прехвърлени в Националния осигурителен институт и когато дойде време да се пенсионира това лице то ще получи 100 % пенсия он държавното обществено осигуряване.
Р. П.: Нека да кажем вие избрахте ли вече какво ще сторите с вашите вноски за пенсия.
С. А.: Аз не за пръв път ще кажа сега пред вашите слушатели, преди съм го потвърдила, че на този етап няма да направя този избор с прехвърляне на моите средства в личната партида в универсалния пенсионен фонд, в който се осигурявам, ще предпочета сегашния модел.
Р. П.: Питам ви, защото вие няма как да не сте проверили как работи системата в европейските страни. Дойте ни пример – някоя от страните, какво става там, когато има такава възможност да се прехвърлят средства.
С. А.: Такъв модел какъвто в България беше въведен 2000 г. не само в България, но и в Чехия, в Унгария и в Полша. В Чехия и в Полша преди две години се постъпи по същия начин – даде се възможност лицата, които са се осигурявали във втория стълб да си прехвърлят средствата в държавата т. е. в държавното осигуряване. Но за разлика в България, което ние предвиждаме там има един срок на прехвърляне на средствата – мисля, че в едната държава беше месец и половина, в другата беше три месеца, докато ние предвиждаме да няма срок за тези лица, които досега са се осигурявали. Аз ако избера досегашното състояние т. е. да се осигурявам в универсален пенсионен фонд за втора пенсия и след десет години се пенсионирам може един ден преди пенсионирането да реша да си изтегля парите и да ги прехвърля в държавното обществено осигуряване. Няма никакъв проблем, т. е. за тези, които до момента се осигуряват по този ред, има срок само за тези лица, които от 1 януари 2015 г. постъпват за първи път на работа.
Р. П.: Да, това са младите българи.
С. А.: Не само младите българи, защото има някои хора, които въобще са работили в сивата икономика и решат за първи път да се осигуряват, затова не казвам само за младите хора, за тях има едногодишен срок. В този едногодишен срок те трябва да изберат дали да се осигуряват изцяло в държавното обществено осигуряване или да предпочетат смесения модел. Смятам, че една година е достатъчен срок един човек да се ориентира, да се информира и да направи своя правилен избор.
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..