Все по-рядко оставаме насаме със себе си и с вътрешните си озарения, с милостивите означения на простите неща - като достойнството, децата, плодоносните усилия да направим добро, ведростта на усмивката – с тези думи на Мирела Иванова – поетеса и писателка, започва един разговор с Поглед Нагоре. Мирела Иванова във времето за култура и духовност на Радио Пловдив, Мирела Иванова, чиито стихове са преведени на всички големи европейски езици, между наградите й е и онази, която е в пряка връзка с Пловдив – националната литературна награда „Христо Г. Данов”, припомням и наградата й за модерна поезия от Източна Европа.
Защо за Мирела Иванова е възможен този разговор с поглед нагоре? Питам, защото за много хора той е труден – надолу към битието, без да търсят милостивите значения на простите неща.
М. И.: Вероятно, защото е труден, тъкмо затова много ме привлича и с времето, с помъдряването, все повече ми се иска да вдигна поглед именно нагоре. Не е тайна, че всеки от нас, всеки от поетите и писателите на 90-те се взираше много яростно и прецизно надолу в подробностите на промяната, на битието, на всекидневното голямо всекидневие, но като че ли дойде време за помъдряване. Може би то е време и за всички нас. Сега все повече ме привлича възможността да видим и това, което е над нас, това, което е отвъд бита, защото то винаги съществува.
Литературният Пегас препуска между звездите и из калта на нашето битие, но слава Богу, не се е уморил и крилете му не са клюмнали.
В началото бе Словото и това е еднакво важно и за гладните и за ситите.
Да си пожелаем предколедно любов - любовта като милост, като отдаденост, като посвещение. Не е лесно, но да опитаме.
Цялото интервю на Галя Митева с Мирела Иванова чуйте тук.
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите. На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..