За политиците и очакваните партийни страсти през новата година разговаряме с Първан Сименов. Той ни ориентира в прогнозата на социолозите: "Ще има ли избори "две в едно" през тази пролет или късна есен?"
Какво да очакваме през тази нова година - ще има ли избор след избор?
Първан Симеонов: Или избор заедно с избор. Вижте, логиката говори, че ситуацията е крайно динамична и всякакви изненади са възможни, така че и тази перспектива не бива да се изпуска от поглед. Първо, на пролет ще има един имиджов тест на това управление на тема Шенген – на тема мониторингов доклад, така че първата спекулация, която сега се върти, знаете, е ще има ли избори на пролет. Втората е ще има ли избори на есен заедно с местните избори, а единственото сигурно за това е, че много ще се говори за него и все повече ще се говори за него. Все пак аз обаче мисля, че това да има предсрочни избори през 2015 г. е възможен, но не и най-вероятният вариант по няколко причини. Първо, мисля, че с развитията в Русия, Украйна, с развитията в Турция, с Ислямска държава и т. н. България като звено, макар и малко в световната геополитическа карта става може би малко по-важна в очите на своите западни партньори. Те имат по-видим интерес България да е стабилна и властта тук да е стабилна.
А и в това правителство аз виждам директно западно и още по-западно участие. Това е един от факторите за стабилност. Вторият фактор за стабилност, който и данните отчитат това са обществените настроения. Сравнително нисък протестен потенциал, висока умора от годините на криза и протести, сравнително ниско желание за бързи нови избори. Това се споделя не само от публиката, но и от управляващата, да не кажа и от опозицията. Така че има едно интуитивно усещане в обществото и в елита, че резки движения за противопоказни в тази ситуация, в която България е горе долу на ръба.
Има още няколко фактора за стабилността на това управленско формирование. Не на последно място е точно фрагментираният парламент, който дава винаги динамични възможности, винаги има чакащи на опашка до подкрепят, както се вижда, отделно от това няма, особено след падането на КТБ, няма голяма политикоикономическа групировка в страната, която да стои срещу този кабинет, повечето от тях ми се струва, че стоят заедно с него, и всички тези неща вкупом, вероятно пропускам много, ме кара да мисля, че 2015-та са възможни всякакви преконфигурирания включително на парламентарното мнозинство, включително в самия кабинет, но избори през 2015-та ми се виждат по-малко вероятни, не и невъзможни, най-малкото не виждам ГЕРБ в момента да е сигурен кой знае колко по-доброто си представяне в едни нови избори, отделно от това малките играчи в коалицията нямат директен интерес от бързи нови избори, на всичкото отгоре не се очертава и някаква голяма обществена алтернатива. Знаете, в предни години, когато е миришела на избори е имало някой да седи на резервната скамейка. Сега никой не седи там – всички влязоха в парламента, да не кажа всички влязоха във властта. Така че откъдето и да го гледаме ако не се случи някакъв външен сериозен трус логиката говори, че хоризонта все пак е 2016-та и прословутите президентски избори, но нека не избързваме с прогнозите, поне на това ни научиха последните години.
.................
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..