Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кинофестът може да промени поне с частица отношението към Близкия Изток

Седмият фестивал за кино от Близкия изток и Северна Африка Sofia MENAR  се провежда  в LUCKY  Дом на киното в Пловдив от днес до 25 февруари. И ще промени поне с частица отношението ни исляма - да не се асоцира веднага и единствено с тероризъм и радикален ислям. Думи на Здравко Григоров организатор на фестивала.

Спроед него филмите ще ни покажат по-добре животът и хората от този регион, който има колорит, цветен е, и по-забавен.

В програмата са включени номинираният за Оскар филм  „Омар ”, екранизацията по Халил Джубран „Пророкът”, най-гледаната комедия в Ливан за 2014-та „Бебе”, носителят на две награди от фестивала в Кан „Конете на Бога” и любимите на зрителите филми за пътешествия – преминаващият през 27 държави „Утре сме на друго място”, „Ритъмът на Изтока”, който представя характерните ритми на северноафриканския регион, както и втората част на миналогодишния фаворит на публиката „С трабант до края на света”. 

Откриването  е тази вечер с мароканския филм „Адиос, Кармен”. 

Със същия филм фестивалът е открит снощи в София  при голям интерес.  Всички билети са били изкупени. Дебютът на Мохамед Амин Бенамрауи спечели наградата на журито на най-престижния близкоизточен фестивал – този в Дубай. Филмът е селектиран за участие и  в най-големия форум за арабско кино в Европа – фестивалът в Малмьо, както и на фестивалите в Монпелие, Брюксел и Танжер. На един от водещите африкански фестивали, този в камерунската столица Яунде, „Адиос, Кармен” е отличен с „Гран при” на фестивала. Филмът представя историята на 10-годишния Амар, който живее със сприхавия си чичо в живописно село в северната част на Мароко. Момчето напразно очаква завръщането на майка си, заминала за Белгия. Амар открива приятел в лицето на испанката Кармен, която работи като разпоредител в селското кино. Кармен разкрива на Амар един непознат за него свят, към който момчето често ще се обръща. 

 Фестивалът ще продължи в Пловдив до 25 януари.  Sofia MENAR  се организира със съдействието на Посолствата на Алжир, Египет, Индонезия, Иран, Ливан, Мароко, Палестина, Чешки център – София и Институт Сервантес – София. 

Повече за фестивала тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11