Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оуууу, глобите на КФН срещу медии не помагат на свободата на словото

Журналисти от различни печатни и електронни издания се събраха в понеделник пред сградата на Народното събрание в знак на протест срещу опитите на Комисията за финансов надзор  да упражнява цензура, налагайки колосални глоби на някои медии.

Става въпрос за решението на комисията да санкционира издателската група "Икономедиа"  със 150 000 лева заради твърдение, че фирмите "Водстрой 98" АД и "Промишлено строителство холдинг" АД са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. От своя страна КФН обявява твърдението за невярно, тъй като не фигурирало в декларацията на Пеевски пред Сметната палата. Отделно от това "Икономедиа" бе глобена с още 10 000 лева за отказ на журналисти да разкрият източниците си, стоящи зад въпросната информация. 


Границите на свободата на словото се поставят от самите медии. Има сериозен проблем със свободата на словото, когато собствениците, се намесят в редакционната политика, коментира пред Радио Пловдив председателят на СЕМ Георги Лозанов. По думите му, при нас даже е създадено усещането, че това е нормално.  


Години наред говорим за публичност на собствеността на медиите, но това е много трудна задача, дори да се намери законодателна формула, коментира Георги Лозанов като обясни, че има практики, в които истинският собственик остава прикрит от друго лице.  


Според него въпросът с финансирането на медиите е фундаментален. В България ситуацията може да се промени само, ако бъде изработено качествено ново законодателство, но се съмнявам, че има капацитет за това, каза председателят на СЕМ. 


Властите нямат правно основание да искат медиите да разкриват източниците си, коментира още Лозанов. Много ми се иска КФН да не се намесва в медийната политика, коментира председателят на СЕМ. 


 Медийните войни доведоха страната ни до непрестижното последно място в класацията за свобода на словото, смята още Лозанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45