Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едно от предизвикателствата пред БНР е дигитализацията

На  25 януари, преди 80 години Цар Борис III подписва Указа, който е актът за раждане на  Българското национално радио. Юбилеят е респектиращ повод за един голям и красив празник за голямото семейство на радиото и за всички българи, чиято вярност като негови слушатели са го превърнали в истински „Властелин на ефира”.

Гала концертът по случай юбилея събира на сцената на зала 1 в Националния дворец на културата на 25 януари от 18,30 ч. всички състави, които БНР има и пази. 250 певци и музиканти ще поднесат свои знакови изпълнения.

В навечерието на празника говорим с Програмния директор на  БНР Иво Тодоров.

Откъде да започнем разговора ни – от огромното благодаря за нашите слушатели или от мечтата радио?

Иво Тодоров: Да, аз във всеки случай непременно исках да благодаря на слушателите, защото макар да звучи като клише наистина без слушателите Българското национално радио не би могло да бъде това, което е. Слушателите са тези, които ни дават стимул, които дават темите, които споделят своите проблеми и ние, надявам се, в голяма степен помагаме за решаването на тези проблеми, така че наистина им благодарим.

Р. П.: Нашият генерален директор Радослав Янкулов каза в едно от интервютата, които даде по повод годишнината – 80 г. на БНР, че на радиото вярват, вярват като обществена медия, на ефир наравно примерно с „24 часа” и БТВ. Как заслужихме това доверие през годините, кое е това, което искате да отбележим сега, г-н Тодоров?

И. Т.: Без съмнение Българското национално радио е медията, която запази най-голямо обществено доверие през тези години, а това са цели 80 г. Като се замислим това е много време и наистина през всичките тези години радиото беше и партньор, и другар, и приятел, и събеседник на българите, на нашите слушатели. Мисля, че това помогна да запазим голямото обществено доверие. От друга страна радиото е медия, която е много динамична и се развива много бързо. БНР през последните години показа, че е в крак с новите технологии, реагира адекватно на интернет, което е най-голямото предизвикателство към традиционните медии радиото и телевизията и мисля, че присъстваме много успешно в интернет благодарение на сайта „bnr.bg”, благодарение на социалните мрежи, което според мене е много важно. По този начин търсим и надявам се намираме път към младата аудитория.

Р. П.: Безспорно. Посещенията го доказват във всяка една от тези платформи, на които е базирано радиото. То може да се слуша он лайн. Имаме такива многобройни сигнали и от чужбина, когато българите там ни слушат. Цел на радиото да кажем за следващите, хайде да не казваме 80,  да кажем следващите 10 г. коя да бъде?

И. Т.: Едно от основните предизвикателства към радиото е дигитализацията. В някои европейски страни това се е случило. У нас бавно вървят нещата, а и няма крайна дата това да се случи, но мисля, че лека полека ще се случи особено с освобождавате 3G- сектора. А другото предизвикателство, както казах, е интернет. Но мисля, че ние успешно влизаме в интернет. БНР има специално приложение, апликация за мобилни телефони и таблети, благодарение на която навсякъде в България и навсякъде по света може да се слуша която и да е програма. Радио Пловдив може да се слуша във Варна, Радио Пловдив може да се слуша и в Австралия. 

Цялото интервю с програмния директор на БНР може да чуете в може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18