Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отделя кошмарно висок процент за болнична помощ

На фона на всички думички за здравна реформа през последните години промяна към по-добро обслужване и по-добро използване на финансовия поток за здраве няма. България продължава да е сред страните с най-лошо здравеопазване в Европа. Това сочи последното издание на Индекса на здравния потребител. 

Според това проучване страната ни е на 30-то място от общо 37 държави, а след нас са страни като Албания, Полша, Сърбия, Черна гора, Литва, Румъния. За сметка на това България се оказва първенец по разходи за болнично лечение – факт, който едва ли ще е в полза на твърденията на болничните директори, които непрекъснато се оплакват от недостиг на средства. За тази незавидна позиция говорим с доктор Илко Семерджиев, председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване и бивш министър на здравеопазването.

Вие лично как приемате тази констатация?

Илко Семерджиев: Нека да кажем, че традицията Health Consumer Powerhouse да прави годишна класация е нещо изключително добро, защото така по този начин, независимо какъв е резултата, все пак ние виждаме къде се позиционираме сред 37 общо държави. Фактът, че сме на 30-то място и все пак това е придвижване напред в сравнение с 2013-та, говорим за резултатите от 2014 г., дава една положителна оценка. В същото време обаче тя не е достатъчна, за да кажем, че има някакъв особен напредък, т. е. правим крачка напред, но тази крачка напред не е достатъчно решителна.

Р. П.: Аз ще ви цитирам всъщност един от експертите, които участват в това проучване – д-р Бьорнберг, който казва, че здравеопазването в България отразява общата мрачна ежедневна действителност в страната.

И. С.: Той има известно основание. Анри Бьорнберг е идвал в България, аз нееднократно съм се срещал с него и той наистина е доста наясно с това каква е картината на българското здравеопазване от първа ръка, сам е виждал доста неща. Така, че тази негова констатация не е пресилена, но все пак нек да сме оптимисти. Той казва също така, че има известни подобрения от резултатите от лечението, по отношение на достъпа, така че подобрен достъп, подобрени резултати от лечението са два добри показателя, по които имаме крачка напред.

Р. П.: Искам да ви попитам за констатацията относно факта, че 60 % от разходите се падат на болничната помощ като България всъщност се оказва начелото на класацията по разходи за болнична помощ. Анонсирах нашия разговор като знак затова да кажем премълчани истини и лично вие какво смятате по този факт може би?

И. С.: Първо, ще направя уговорката, че като абсолютни числа бюджетите на здравната система, както в Министерството на здравеопазването, така и в Националната здравноосигурителна каса са крайно недостатъчни от гледна точка на очакванията на населението и крайно по-малки в сравнение с тези, които виждаме в другите страни. Но тук ще спра специално вниманието си на вашия въпрос – процентното съотношение на болничните разходи спрямо всички останали разходи в здравеопазването е кошмарно висок в България. 60 % това е, това е невиждан размер за страна като България, защото ние такова нещо не помним в нашата 20-годишна история, даже бих казал и 25-годишна история, последните години. Само да кажа няколко конкретни числа. Миналата година с двете актуализации на бюджета, както на държавния, така и на бюджета на НЗОК, се стигна до над милиард и 600 милиона лева за болнично лечение. Това е три пъти повече в сравнение с преди 10 г. Т. е. вие виждате, че тук има увеличение не с проценти, а в пъти. Така, че действително болниците в България като сектор, през който изтичат огромно количество средства, а не получаваме онова, което се очаква е в най-критична позиция.

Цялото интервю с доктор Илко Семерджиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51