Европейската комисия разпространи днес поредните доклади за България и за Румъния по Механизма за сътрудничество и
проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени "след около година".
Сега е време да бъде постигнато политическо съгласие за ускоряване на реформите, заявява зам.-председателят на ЕК.
Източници от ЕС, свързани с действието на механизма и пожелали да запазят анонимност, коментираха, че приемането от
Народното събрание на стратегията за съдебна реформа е най-важното постижение на България в последната година, що се
отнася до областите под наблюдение. Според тях борбата с корупцията у нас трябва да бъде по-убедителна.
По тяхното мнение механизмът е спомогнал за прилагането на реформите. Те отчитат от 2007 г. насам голям напредък, който
"понякога се постига по-бързо, друг път се бави и затова има още какво да се направи".
Няма новина в доклада на ЕК, каза в интервю за РП евродепутатът от БСП Илияна Йотова. Нямаше смисъл да чакаме този доклад, ние си знаем проблемите. Ние година и половина се занимавахме да покажем деструкция и липса на уважение към институциите, добави тя.
Според Йотова тези доклади за България и Румъния не трябва да излизат във вида, в който ги познаваме. Мониторингът, твърди тя, вреди повече, отколкото помага. Позицията на евродепутата е, че докладите се превръщат в политическо оръжие, в което с дни партиите вдигат "пушилка" и отправят взаимни обвинения. По думите й препоръките в докладите на ЕК през последните години се повтарят.
Наблюдението трябва да отпадне и да бъде заместено с експертна дейност, която не е толкова явна, но може да помогне. В противен случай ще продължим да се обвиняваме кой е виновен и кой не, каза Илияна Йотова.
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна днес на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..
Висшето училище по сигурност и икономика организира в Пловдив конференция на тема „Българското разузнаване и контраразузнаване – предизвикателства, проблеми, перспективи“. Основният доклад ще изнесат ректорът на ВУСИ проф. д-р Йордан Бакалов и доц. д-р Васил Станков. Приветствие към участниците ще отправи заместник-министърът на вътрешните..
Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят. "Името ми се спряга с език на омразата от две три..