Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евронаблюдението над България трябва да отпадне

Европейската комисия разпространи днес поредните доклади за България и за Румъния по Механизма за сътрудничество и 
проверка. В окончателния документ е записано, че следващите доклади ще бъдат изготвени "след около година". 

Първият заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс коментира в официалното съобщение на комисията по този повод, че
политическите неясноти и други предизвикателства са направили задачата за реформи у нас трудни. Все пак е положителен знак, че в много области проблемите бяха отчетени и бяха очертани решенията. Сега е време да се действа. Реформите, обхванати от 
доклада, ще помогнат за постигането на доверие сред гражданите и инвеститорите, добавя Тимерманс. 

Сега е време да бъде постигнато политическо съгласие за ускоряване на реформите, заявява зам.-председателят на ЕК. 
Източници от ЕС, свързани с действието на механизма и пожелали да запазят анонимност, коментираха, че приемането от 
Народното събрание на стратегията за съдебна реформа е най-важното постижение на България в последната година, що се 
отнася до областите под наблюдение. Според тях борбата с корупцията у нас трябва да бъде по-убедителна. 


По тяхното мнение механизмът е спомогнал за прилагането на реформите. Те отчитат от 2007 г. насам голям напредък, който 
"понякога се постига по-бързо, друг път се бави и затова има още какво да се направи". 


Няма новина в доклада на ЕК, каза в интервю за РП евродепутатът от БСП Илияна Йотова. Нямаше смисъл да чакаме този доклад, ние си знаем проблемите. Ние година и половина се занимавахме да покажем деструкция и липса на уважение към институциите, добави тя. 


Според Йотова тези доклади за България и Румъния не трябва да излизат във вида, в който ги познаваме. Мониторингът, твърди тя, вреди повече, отколкото помага. Позицията на евродепутата е, че докладите се превръщат в политическо оръжие, в което с дни партиите вдигат "пушилка" и отправят взаимни обвинения. По думите й препоръките в докладите на ЕК през последните години се повтарят.


Наблюдението трябва да отпадне и да бъде заместено с експертна дейност, която не е толкова явна, но може да помогне. В противен случай ще продължим да се обвиняваме кой е виновен и кой не, каза Илияна Йотова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12