Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив реши проблема с утайките в Шишманци

Утайките от отпадните води на Пловдив ще могат да се обработват на Екозавода в Шишманци, вместо да залежават край Пречиствателна станция. Това ще стане ако експериментът с 3000 тона от тях, който предстои да се проведе на екосъоръжението, е успешен. Същевременно общината ще получава пари за всеки тон утайка. 

Местният парламент прие решение, според което ВиК и комуналната фирма КМД ,като подизпълнител, ще могат да извозват и обработват годишно 50 000 тона остатъци от отпадните води, които след подходящо третиране и добавяне на примеси ще могат да се продават за наторяване или като източник на енергия. 

Общината ще получава по 49 лева без ДДС за всеки тон, от които 20 лв. са задължителни отчисления за екоминистерството. Те се събират във фонд за специализирани дейности на общините и на практика отново остават за тях, обясни кметът Иван Тотев. 

От своя страна ВиК ще плаща на КМД около 62 лева за обработката на тон утайки, които включват и задължителната фиксирана такса за ползването на Екозавода. 

Преди гласуването общинската съветничка Дани Каназирева обяви, че разполага със становище на ДКЕВР, според което за тази цена няма приложена икономическа обосновка и попита, как се формира заплащането. Колегата й Спартак Николов от ГЕРБ, който е и шеф на пловдивското ВиК разказа, че е предоставил устно необходимата информация на държавния енергиен регулатор и че комисията ще се произнесе на 9 февруари, дали условията са изрядни. 

След това общинския съвет одобри предложението за договора. Кметът Иван Тотев припомни, че проблемът с утайките е от 2005-а, когато е затворено депото край село Катуница. 

В момента на полетата на Пречиствателна станция има натрупани 70 000 тона, годишно градът генерира 20-25 000 тона утайки. Без премахването им от Пречиствателна няма как да протече и модернизацията на съоръжението, съгласно интегрирания Воден проект на Пловдив, обясни още Тотев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

33 хектара "кални петна" в Пловдив стават зелени площи

Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма „Околна среда“ за зелена градска среда за премахване на т.нар. „кални петна“ в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези „кални петна“, които са разположени на територията на целия град.  Калните петна са незатревени площи в..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Над 30 скъпи коли иззе ГДБОП в София, Пловдив и Пазарджик

ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства.  Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..

обновено на 21.02.25 в 12:55

НАП влезе на проверки в борси, тържища и магазини

Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..

публикувано на 21.02.25 в 12:51

Държавата дава на Пловдив 93,6 мил. лв. за 7 проекта, 6 от които стари

На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..

публикувано на 21.02.25 в 12:31
УМБАЛ

УМБАЛ "Свети Георги" става част от глобална лечебна програма

УМБАЛ "Свети Георги" – Пловдив се присъедини към глобална програма на Международната фондация за остеопороза, с която се улеснява прилагането за грижи след фрактури и за вторичната им профилактика.  В екипа участват както специалисти от Клиниката по ревматология на болницата, така и  студенти по вътрешни болести и ревматология. Всички те не само..

обновено на 21.02.25 в 11:56