Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Никола Балабанов представя книгата си за Найден Геров

Днес  от 17.30 часа Литературният салон на читалище  “Алеко Константинов” /бул. “Шести септември” №160/ представя книгата на Никола Балабанов  „Явлението Найден Геров”.  Творбата  е спечелила конкурса на Община Пловдив за финансиране на книги на пловдивски автори  и важни за Пловдив издания.

 „Найден Геров е първия наш физик, лексиколог и дипломат; бележит педагог, просветител и общественик.  Найден Геров е истинска явление! Смея да заявя, че това е най-ярката личност, живяла в Пловдив през ХIХ, и един от най-видните български дейци на онова столетие, а и в цялата история на страната ни“ - казва Никола Балабанов. 

Проф. дфн Никола Балабанов е ядрен физик и  е преподавател в катедра „Оптика и атомна физика”. От 1989 до 1993 г. заема длъжността ректор на ПУ Паисий Хилендарски. В дългия си професионален път проф. Балабанов е издал 12 учебника, 14 книги, много научни изследвания и статии, както и летописа „Пловдивският университет – мечти и реалности”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Представят 2 концерта на Шопен в Дома на културата

Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив.  Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.

публикувано на 02.05.25 в 05:44

Почитаме паметта на Св. цар Борис Покръстител

На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите.  На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец.  Пловдивският митрополит Николай ще  възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..

публикувано на 02.05.25 в 05:41

Видин Сукарев представя книгата си "Архив на Райчо Николов"

Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г.  Завършва специалност „История“ във..

публикувано на 30.04.25 в 09:21

Илия Михайлов с премиера на книгата си "Лично"

Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели.  Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..

публикувано на 30.04.25 в 06:34

Трио "Арабоглу" с концерт в Радио Пловдив

Концерт на преподаватели от Държавната консерватория при Тракийски университет в Одрин, Турция ще звучи тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Входът е свободен, потвърдиха организаторите от семейното трио Арабоглу. В програмата са включени три валса на композитора Ялънч Тура и произведението „Едирнекяри“ на Хасан Ниязи Тура...

публикувано на 30.04.25 в 06:24