Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС трябва да се ангажира икономически с Украйна

След близо 17-часови преговори лидерите на Русия, Украйна, Германия и Франция постигнаха споразумение за прекратяване на огъня в Донбас от полунощ (00:00 ч.) на 15-и февруари. Киев и лидерите на сепаратистките области са подписали пътната карта за прилагане на мирния план. 

Новата договореност предвижда воюващите страни да изтеглят тежкото въоръжение от фронтовата линия, както и украинският парламент трябва да приеме конституционна реформа, която да гарантира правата на хората в Източна Украйна.

За шансовете, които новото примирие дава на двете страни е разговорът с Димитър Бечев, директор, ЕСВП - София.

Много въпроси не са уточнени и формулировките в договора не са много ясни. Не  много ясно при какви условия двете сили ще се договарят, как ще се случи конституционната реформа, какъв ще е нейният обем.

Очаквам тепърва множество препирни и в най-лошия случай връщане към насилието. Засега най-доброто е, че се договори спиране на боевете. 

Много е важно как ще се прилагат договореностите и кой ще следи за тяхното спазване. Сега е моментът ЕС да се ангажира директно с Украйна, поне в икономическата сфера, ако не в сферата на сигурността. Това е много по-важно за Украйна.

Най-сериозните отстъпки направи Украйна, Русия не е пожертвала нищо.

Българската позиция за кризата в Украйна беше ясна и добре защитена. Очевидно е, че война по нашите граници не идва, но предизвикателствата пред България са дългосрочни. Важно е да гарантираме сигурността си - трябва да харчим повече за националната си сигурност. Хоризонтът ни трябва да е по- далечен, а не от днес за утре или до другата седмица.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02