Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Левски трябва да бъде преоткриван постоянно

Когато политическото време се нуждае от толеранс, историята се превръща в безапелационен съдник.  

И  днес в координатната система на времето ситуираме 16-ти февруари  малко повече от 32  часа след спирането на огъня в Украйна, 102 дни след сформирането на настоящия български кабинет и в началото на Десетдневката посветена на Васил Левски. Затова започваме оттук – за идеологическите взривове, партийните заблуди, белезите на времето, цената на достойнството и правото на избор е и този разговор. Търсим следите на високите измерения на духа, оставени в характера на съвременния българин. В Дома на учителя в Стария град  започва  десетдневката посветена на  Васил Левски. Инициатори на идеята са общинския отдел „Образование”, Историческия музей, ПУ „Паисий Хилендарски”, Асоциация на учителите „Найден Геров” – институции и личности, провокирани да търсят новите измерения в личността на Апостола. Събеседник по темата е преподавателят по български език и литература в ОМГ дфн Пенчо Раянов:

Когато казваме, че стартира декада, която е посветена на бележита личност, обикновено винаги сме заплашени от това всичко, което следва от тук нататък да се превърне в едно витринно клише. Как ще разбием това очакване за събитието, което ще се провежда в рамките на тези десет дни, които посвещаваме на великия българин?

Пенчо Раянов: Това е една тема доста голяма, доста всеобхватна и същевременно всяка година ни се струва, че се повтарят едни и същи неща още повече, че делото на Левски остава все още недостатъчно обосновано, в т. ч. и от нашите историци, филолози, културолози и всякакви специалисти. По-скоро от дистанцията на времето ние можем да говорим за едно ново осмисляне на неговата личност на основата на онова, което знаем за него и от историята, и от литературата, като казва литературата имам предвид един Вазов например.

Р. П.: Когато казваме Васил Левски обаче и нуждата от едно ново осмисляне обикновено очакваме цялото знание, което отнасяме към Васил Левски да бъде насочено към съвременните измерения на времето, а те са в контекста на историческото, европейското и световно настояще. Така че можем ли да говорим за европейските хоризонти, колкото и клиширано да звучи, на Васил Левски и неговата личност в представите на учениците?

П. Р.: Разбира се, че можем, да, да. Това е така, защото ако се върнем назад към онова, което ни е оставил като размисли, казани по различни поводи, много от неговото, както се казва, духовно наследство е част от онова общочовешко, което събираме в продължение на векове и част от европейските ценности мисля, че са свързани по един или друг начин са свързани с Васил Левски.

Ето например някои от неговите размисли: „Братство всекиго, без да гледаме на вяра и народност”, или пък „За Отечеството работя, байо, кажи ти моите и аз твоите кривини та да се поправим и всички да вървим наедно.” Освен това тази прочута негова фраза „Времето е в нас и ние сме във времето.”, която наистина би могла да бъде наречена и фраза на Европа и в нашето, днешното време. „Които искат да умрат за Отечеството си да бъдат готови.” казва на друго място. Има и други, разбира се, от типа на „Близо е времето вече, българинът не ще бъде роб, а свободен.” Темата за свободата днес отново е на преден план дори на фона на всичко онова, което се случва и на изток от нас, това е един голям въпрос, който остава да бъде разрешаван във времето. Може би ние като европейци също трябва да участваме в решаването. 

..........................




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36