142 години от гибелта на Васил Левски България за пореден път свежда глава пред святото му дело. За заветите и идеалите на Апостола на свободата и за съвременния прочит на делото на идеолога на националноосвободителното ни движение, разговаряме с директора на Националния музей „Васил Левски” в Карлово Дора Чаушева.
Идеалите на Левски, г-жо Чаушева, не са ли тези идеали, от които имаме нужда и ние днес – правда, равенство, свобода? Левски не само е загинал, защитавайки тези идеали, той всъщност е живял за тях.
Дора Чаушева: Наистина колкото и клиширано вече да звучи тези идеали са идеалите, които и днес би следвало нас, съвременниците на днешна България, да ни вълнуват и да се стремим към тези идеали на Васил Левски – идеалите за свобода и чиста република, идеалите за истинна и права свобода както казва Васил Левски, идеалите в тази публика, която вижда Васил Левски – всички ние от различни етноси, от различни вероизповедания да живеем мирно, да живеем равноправно под законите на една обща държавност.
Р. П.: През призмата на днешните разбирания обаче успяваме ли да оценим делото на Левски, вземайки предвид времето, в което е живял? Т. е. искам да кажа, че той се е борил за свобода в момент на безсилие, скептицизъм, когато това е било много по-сложно и по-трудно.
Д. Ч.: Аз мисля, че ние оценяваме идеалите му, оценяваме това, което той наистина в третата четвърт на ХIХ век прави в една Европа, която цялата е монархически континента, тогава той си позволява да издигне глас за едно републиканско управление са потопени в кръв и в Италия, където борбите на Матин и на Гарибалди за съжаление завършват с неуспех. С неуспех завършват и републиканските стремления на Кошут, на Петьофи в Унгария. Въпреки това Васил Левски само два двайсет години по-късно отново издига тази идея, вярва в тази идея, бори се за тази идея и дава и своя живот за тази идея.
Ние даваме тази оценка за живота и за идеите на Васил Левски, но за съжаление не успяваме да ги възприемем тези негови идеи, които са много простички за осъществяване, но някак си вече век и половина не успяваме дори и да се доближим до тях, а не и да ги реализираме в някаква пълнота.
....................
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..