142 години от гибелта на Васил Левски България за пореден път свежда глава пред святото му дело. За заветите и идеалите на Апостола на свободата и за съвременния прочит на делото на идеолога на националноосвободителното ни движение, разговаряме с директора на Националния музей „Васил Левски” в Карлово Дора Чаушева.
Идеалите на Левски, г-жо Чаушева, не са ли тези идеали, от които имаме нужда и ние днес – правда, равенство, свобода? Левски не само е загинал, защитавайки тези идеали, той всъщност е живял за тях.
Дора Чаушева: Наистина колкото и клиширано вече да звучи тези идеали са идеалите, които и днес би следвало нас, съвременниците на днешна България, да ни вълнуват и да се стремим към тези идеали на Васил Левски – идеалите за свобода и чиста република, идеалите за истинна и права свобода както казва Васил Левски, идеалите в тази публика, която вижда Васил Левски – всички ние от различни етноси, от различни вероизповедания да живеем мирно, да живеем равноправно под законите на една обща държавност.
Р. П.: През призмата на днешните разбирания обаче успяваме ли да оценим делото на Левски, вземайки предвид времето, в което е живял? Т. е. искам да кажа, че той се е борил за свобода в момент на безсилие, скептицизъм, когато това е било много по-сложно и по-трудно.
Д. Ч.: Аз мисля, че ние оценяваме идеалите му, оценяваме това, което той наистина в третата четвърт на ХIХ век прави в една Европа, която цялата е монархически континента, тогава той си позволява да издигне глас за едно републиканско управление са потопени в кръв и в Италия, където борбите на Матин и на Гарибалди за съжаление завършват с неуспех. С неуспех завършват и републиканските стремления на Кошут, на Петьофи в Унгария. Въпреки това Васил Левски само два двайсет години по-късно отново издига тази идея, вярва в тази идея, бори се за тази идея и дава и своя живот за тази идея.
Ние даваме тази оценка за живота и за идеите на Васил Левски, но за съжаление не успяваме да ги възприемем тези негови идеи, които са много простички за осъществяване, но някак си вече век и половина не успяваме дори и да се доближим до тях, а не и да ги реализираме в някаква пълнота.
....................
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..